Polska z góry

Oryginalna seria PLANETE+, w której można zobaczyć Polskę z lotu ptaka.

scroll down

Najbliższe emisje:

  • sobota, 26 maja 10:30
  • sobota, 26 maja 11:05
  • sobota, 26 maja 11:35
Polska
Użyj strzałek aby przejść do następnego odcinka na mapie
 

Polska z góry: Warszawa

 

Polska z góry: Warszawa

 

Zupełnie inne spojrzenie na Warszawę.

Jak wygląda stolica Polski wie pewnie każdy. Wystarczy jednak unieść się kilkadziesiąt metrów nad ziemię, żeby ujrzeć ją z całkiem innej perspektywy.

Można oglądać pałac w Wilanowie dwa razy do roku, ale jego widok z góry to całkiem inna bajka. Można uwielbiać spacery po Żoliborzu, ale lot nad dachami kamienic, kiedy obserwujemy siatki promienistych czy łukowo wygiętych ulic, to niezwykły widok.

Jest coś hipnotyzującego w tych ujęciach z lotu ptaka. Świat z pewnej wysokości wygląda jakoś ładniej, ciekawiej... a może to po prostu wynik tego, że nie patrzymy na świat tak na co dzień.

 

Polska z góry: Międzyodrze

 

Polska z góry: Międzyodrze

 

Premiera odcinka 28 sierpnia

Czy nie każdy z nas chciałby poczuć się czasem jak Kolumb? Odkryć kawałek nieznanego lądu, przeżyć osobistą przygodę? Okazuje się, że po prawdziwą przygodę i kolumbowe emocje, nie trzeba jeździć do egzotycznych krajów. Wystarczy wybrać się nad Międzyodrze.

O tym, że Międzyodrze to obszar równinny zalewowej dolnej Odry położony między jej zachodnim i wschodnim ramieniem,wiedzą głównie ekolodzy. Teren ten jest wyjątkowym w skali europejskiej ekosystemem. Jednym z najciekawszych, a zarazem najsłabiej penetrowanych turystycznie terenów nad Odrą. Swój początek bierze w rozwidleniu Odry w okolicach wsi Widuchowa, a koniec w ujściu rzeki do Jeziora Dąbie w Szczecinie.

 

Polska z góry: Dolina dolnej Wisły

 

Polska z góry: Dolina dolnej Wisły

 

Najdłuższa rzeka w kraju, swój najbardziej urokliwy, jednocześnie najmniej doceniony fragment wytycza na historycznym przecięciu Kujaw i Pomorza. Ten lekko wyniesiony, obniżający się wraz z kilometrami teren, zwany Doliną Dolnej Wisły, wiedzie od bydgoskiego Fordonu niemal pod granice Gdańska.

Wisła opływa, mijane na swej drodze, gotyckie zamki i wyniosłe, niegdyś życiodajne spichlerze. Białe wyspowe łachy z rezerwatami ptactwa wodnego. Pola trzcin i kępy nawodnej roślinności. Wysokie brzegi górujące nad płycinami wijącej się rzeki. W programie „Polska z góry” polecimy nad Wisłą i pokażemy całkiem inne spojrzenie na jej dolną dolinę.

 

Polska z góry: Warmia

 

Polska z góry: Warmia

 

Premiera odcinka 18 września

Trójkątny, zwężający się ku Bałtykowi pas ziemi, wbija się zielonym klinem między spokojną Dolinę Dolnej Wisły, a rozległy obszar zachodnich Mazur. Nie znajdziemy tu szczególnie żyznych gleb, bogactw mineralnych ani zróżnicowanego geologicznie krajobrazu. Największym skarbem Warmii od zawsze pozostają lasy.

To las od wieków dawał schronienie, żywił i bronił okoliczną ludność. W warmińskich lasach szykowali się do walki pruscy Warmowie, od którego to plemienia kraina przejęła swą pradawną nazwę. Warmińskie knieje przemierzali też zakapturzeni rycerze w poszukiwaniu śladów pogańskich kultów i świątyń.

 

Polska z góry: Góry Stołowe

 

Polska z góry: Góry Stołowe

 

Premiera odcinka 11 września

Sudety to jedno z najciekawszych miejsc w kraju, które szczególnie warto zobaczyć z góry. Śnieżnik - najwyższą górę tego terenu nazywa się Dachem Europy. Dlatego, że sam Śnieżnik leży na obszarze europejskiego działu wodnego, między zlewiskami Morza Bałtyckiego i Czarnego oraz Północnego. Co to znaczy? To, że z trzech różnych stron Śnieżnika uciekające rzeki wpływają do trzech różnych mórz. Dlatego górę nazywa się też Trójmorskim Wierchem.

Czeską część masywu odwadnia Morava z dopływami – to zlewisko Morza Czarnego. Polską część nawadnia Nysa Kłodzka z dopływami - to zlewisko Bałtyku. Natomiast część granicznego południowo-zachodniego grzbietu odwadnia Lipkovský potok – to zlewisko Morza Północnego.

 

Polska z góry: Bieszczady

 

Polska z góry: Bieszczady

 

Premiera odcinka 25 września

Bieszczady kojarzą się z ciszą, spokojem i brakiem zasięgu w telefonie. To miejsce do których ucieka coraz większa rzesza osób. Ale czy znają oni nietypową rasę koni huculskich ? Czy wiedzą, że łącznie jest w Bieszczadach 142 km tras konnych ? Czy zdążyli już się wybrać do jezior duszatyńskich i znają zatrważającą opowieść jak one powstały ? Czy widzieli połoniny, zalew soliński, tamę, mural, chyże chaty z perspektywy lotu ptaka ? Całkiem inne spojrzenie na Polskę i Bieszczady, tylko w programie Polska z Góry.

 

Polska z góry: Suwalszczyzna

 

Polska z góry: Suwalszczyzna

 

Suwalszczyzna

Szukając polskiego bieguna zimna, automatycznie kierujemy nasze myśli w kierunku Suwałk, ku prawemu górnemu rogowi mapy. Przy granicy państwa rozciąga się Pojezierze Suwalskie. Tuż nad podlaskim Białymstokiem, na wschód od turystycznych Mazur. Na obrzeżach, opłotkach naszego kraju.

Mało kto jednak wie, że historyczna Suwalszczyzna sięga o wiele dalej. Jest rozleglejsza niż mogłoby się wydawać. Przekracza dzisiejsze granice polityczne państw. Wcina się głęboko w tereny zachodniej Litwy i północnej Białorusi, częściowo obejmuje swoim zasięgiem Federację Rosyjską.

Kraina pogańskich Jaćwingów – dziś jest chyba najbardziej międzynarodowym rejonem Polski. Przez wieki oferowała schronienie licznym mniejszościom religijnym. Ciągnąca się wokół głębokich jezior, na pagórkowatym, mocno pofałdowanym terenie. Zimna i jakby odludna. Suwalszczyzna – odwieczna prowincja. Ani biedna, ani bogata, zawsze na uboczu głównych traktów, przez co bezpieczniejsza niż niejedno centrum.

 

Polska z góry: Dolina Bugu

 

Polska z góry: Dolina Bugu

 

Dolina Bugu

Najłatwiej powiedzieć o Bugu, że jest rzeką pogranicza. Nie wiadomo dokładnie, kiedy na rzece ustalono granicę, ale jej kresowemu charakterowi trudno zaprzeczyć. Bug i granica stały się właściwie synonimami.

Drohiczyn, Siemiatyczne, Janów Podlaski czy Brześć to tylko niektóre z miast które rozwinęły się przy Bugu. To tu znajduje się Góra Grabarki, najświętsze miejsce wyznawców prawosławia w Polsce oraz prawdziwy las krzyży.

To region zamieszkały przez ludność skupioną wokół swoich mniejszych i większych ojczyzn oraz lokalnych, nadbużańskich tradycji.

 

Polska z góry: Przemkowski Park Krajobrazowy

 

Polska z góry: Przemkowski Park Krajobrazowy

 

Przez blisko pół wieku Przemkowski Park Krajobrazowy tylko formalnie znajdował się na terytorium Polski. Od zakończenia drugiej wojny światowej rządziła nim Armia Czerwona. Dopiero, kiedy zawalił się Związek Radziecki, a w 1993 roku ostatni rosyjscy żołnierze opuścili nasz kraj, teren obecnego parku został pełnoprawnie włączony do Polski i przekazany naszej administracji.
Po żołnierzach pozostała ogromna infrastruktura. Setki tysięcy hektarów lasów, pól, miasteczka z budynkami o ogromnej kubaturze i umocnienia. Dzisiaj jest tutaj opuszczone miasto z blokami, kinoteatrem, całą infrastrukturą kolejowa.
Pierwsi na zwiad przybili tu grzybiarze i poszukiwacze jagód z okolicznych wsi. Potem byli amatorzy poradzieckiej techniki, szabrownicy, poszukiwacze złomu i kłusownicy. Za nimi falami ciągnęły ekspedycje naukowców ornitolodzy, biolodzy, geografowie. Organizowali wyprawy i eksplorowali na nowo dostępne tereny. A teraz my pokażemy wam jak ten świat wygląda z góry.

 

Polska z góry: Chełm

 

Polska z góry: Chełm

 

Chełm

Są tacy, którzy mówią, że najbardziej czarowne miejscowości są na wschodzie Polski. To określenie szczególnie pasuje do Chełma. Miasta położonego nad rzeką Uherką, w międzyrzeczu Wieprza i Bugu, w województwie lubelskim.

Województwo lubelskie, a szczególnie Chełm i okolice, są skarbnicą historyczną i zielonym pomnikiem niezwykłej i różnorodnej polskiej przyrody. Piękne lasy, łąki i torfowiska. Zamki, wieże i budowle sakralne.

Czarowność tych miejsc jest ujmująca. Tu widać subtelny związek człowieka z otoczeniem.

Mimo wojen i wielu zmian geopolitycznych to miejsce jest ostoją spokoju i radości. Zobaczcie sami!!

 

Polska z góry: Pomorze

 

Polska z góry: Pomorze

 

Pomorze

W kolejnym odcinku Polski z Góry pokażemy przepiękny Słowiński Park Narodowy oraz okoliczne nadmorskie miejscowości.

Jednym z większych powodów do dumy mieszkańców naszego kraju, powinien być fakt wspaniałego położenia geograficznego, które gwarantuje nam zarówno dostęp do morza, Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, Puszczy Białowieskiej, wielu rzek, wyżyn i nizin.

Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że mimo przejściowego klimatu – czyli klimatu między umiarkowanym oceanicznym na zachodzie, a klimatem umiarkowanym kontynentalnym na wschodzie – możemy poszczycić się również tym, co na pierwszy rzut oka kojarzyć się może z krajobrazami typowo afrykańskimi. Mianem "polskiej Sahary" często określa się dwa, unikatowe, niezwykłe tereny – Puszczę Błędowską, znajdującą się na Śląsku, oraz Ruchome Wydmy, które stanowią część Słowińskiego Parku Narodowego.

 

Polska z góry: Kaszuby

 

Polska z góry: Kaszuby

 

Kaszuby

Czy wiecie w której miejscowości znajduje się najmłodszy polski zamek? Czym charakteryzują się tajemnicze jeziora lobeliowe? Gdzie leży największe w kontynentalnej Europie, porównywalne jedynie ze Stonehenge, skupisko megalitycznych kręgów? Jaka romantyczna historia związana jest z powstaniem pierwszego w Polsce muzeum na wolnym powietrzu?

Południowe Kaszuby to morenowe tereny Pojezierza Wschodniopomorskiego, wyrzeźbione w ostatniej fazie cofania się lądolodu na północ. Ten pofałdowany, pełen wspaniałych jezior i zalesionych kompleksów region Polski, w sierpniu 2017 roku spustoszyła największa od lat trąba powietrzna, niszcząc przyrodę i rujnując dorobek życia tysiącom okolicznych mieszkańców. Krajobraz, największy skarb Kaszubów, został w sporej części zdruzgotany siłami żywiołu.

 

Polska z góry: Pokrzydowo

 

Polska z góry: Pokrzydowo

 

Pojezierze Brodnickie jest jednym z kilku polodowcowych obszarów północnej Polski – pełnych jezior i morenowych pagórków, ukształtowanych przez masy przesuwającego się lądolodu.

Przepływająca przez Brodnicę Drwęca jest chyba najbardziej zdumiewającą z polskich rzek. Jej nurt niewątpliwie przypomina pofalowaną wstążkę albo szlaczek w dziecięcym zeszycie, czy też nieregularny wykres EKG.

Cały, ponad 200-kilometrowy bieg Drwęcy jest dziś ichtiologicznym rezerwatem przyrody. To jedyny tak obszerny rezerwat w całym kraju.

Przenosząc się z biegiem Drwęcy, trafimy do miasta o dwuczłonowej nazwie – Golub- Dobrzyń z wspaniałym zamkiem. Zajrzymy do letniskowej wsi Pokrzydowo - zwycięzcy konkursu "Twoje miasto z góry" Planete+. Ta pięknie położona miejscowość rozłożyła się między zakolami rzeki, przy granicy Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Zobaczymy secesyjny folwark we wsi Łąkorek, zaginiony pod powierzchnią jeziora o tej samej nazwie, zamek Krzyżacki a także Kurzętnik. Miejscowość, której losy mogły wpłynąć na całą historię Polski.

 
 

Przygotowaliśmy dla was wideo 360 stopni.

Użyj myszki lub okularów do wirtualnej rzeczywistości aby nawigować.

360 glasses
 

Galeria

Zobacz inne produkcje Planete+

Lifetramp

Lifetramp

Bohaterowie programu odwiedzają osoby, których zawód wydaje im się interesujący i spędzają z nimi cały dzień, wykonując rozmaite zadania.

Życie na wyściagch

Życie na wyściagch

Zasmakuj emocji towarzyszących wyścigom konnym.

Naturalnie Polska

Naturalnie Polska

Seria podróżniczo-przygodowa opowiadająca o tym, jak ciekawie i niebanalnie podróżować po Polsce.