Galeria

  • Życie Bałtyku 3
  • Życie Bałtyku 3
  • Życie Bałtyku 3
  • Życie Bałtyku 3
  • Życie Bałtyku 3
  • Życie Bałtyku 3
  • Życie Bałtyku 3
  • Życie Bałtyku 3
  • Życie Bałtyku 3

 

Życie Bałtyku 3

Życie Bałtyku 3 Życie Bałtyku 3 Życie Bałtyku 3 Jerzy Abramowicz Polska 2011

reżyser: Jerzy Abramowicz

film dokumentalny, Polska, 2011, 6 x 22 min.

Zgłębiając od ponad 30 lat podwodny świat, Jerzy Abramowicz pokazuje morską przyrodę Bałtyku taką, jaka jest ona naprawdę. Czy w naszym morzu toczy się ciekawe życie?

Ukryte przed ludzkim wzrokiem urzeka urodą i różnorodnością. Choć wody Bałtyku są trudno dostępne ze względu na małą przezroczystość spowodowaną obfitymi zakwitami planktonu, autor podjął próbę wypełnienia ogromnej luki w polskim filmie dokumentalnym o życiu bałtyckich roślin i zwierząt. Stawia pytanie nurtujące nie tylko naukowców - jak to możliwe, że Bałtyk wciąż żyje mimo, że od dekad zachodzą w nim poważne zmiany środowiskowe? Negatywnymi skutkami narastającego zanieczyszczenia są rozległe pustynie głębinowe, zanikanie gatunków i wyłączanie niektórych plaż z ich rekreacyjnego wykorzystania. Zmienia się gatunkowy skład fauny i flory w płytkich obszarach morza, zwłaszcza w pobliżu ujść rzecznych oraz w osłoniętych zatokach. Wrażliwe gatunki ustępują miejsca organizmom bardziej odpornym. Pojawiło się niemal 100 nowych gatunków, wcześniej w Bałtyku nieobecnych. Dominacja niechcianych przybyszy jest wskaźnikiem niekorzystnej sytuacji sozologicznej i należy zrobić wszystko, aby zachować bioróżnorodność właściwą dla Bałtyku i ochronić rodzime gatunki.

ODCINEK 1. Wpływ nauki na ochronę mórz
Morza i oceany pokrywają ponad 50% terytorium Unii Europejskiej - od Arktyki poprzez Bałtyk, Ocean Atlantycki i Morze Śródziemne do Morza Czarnego. Są potencjalnym źródłem dotychczas nie odkrytych zasobów mineralnych i biologicznych. Środowisko morskie jest zagrożone coraz większą aktywnością człowieka, zwłaszcza nadmierną eksploatacją. Wyzwaniem jest umiejętne czerpanie korzyści z tego cennego źródła oraz jednoczesna ochrona dla następnych pokoleń.

ODCINEK 2. Ostatni rejs
Wycofany z eksploatacji kuter Marynarki Wojennej K-18 Bryza zatopiono w odległości 200 metrów od plaży na Helu, uruchamiając specyficzny, przyrodniczy zegar, odmierzający czas kolejnych etapów przemiany ekosystemów. Na miejsce zatopienia jednostki celowo wybrano płytką wodę, przez co Bryza - nowa atrakcja - miała przyciągać do miasta uczących się nurkować i wszystkich interesujących się biologią morza. Zaraz po zatopieniu okrętu codziennie oglądało go 100 płetwonurków. Jak będzie wyglądał wrak po tygodniu, miesiącu, roku? Tylko nieliczni będą mieli okazję obserwować zmiany zachodzące w jego otoczeniu.

ODCINEK 3. Wszyscy chcą ryb
Ekolodzy i biolodzy od wielu lat wskazują na zagrożenia dla naturalnej bioróżnorodności Morza Bałtyckiego. Chociaż trudno znaleźć człowieka, który nie deklaruje chęci ochrony morskiego ekosystemu, to nie potrafimy sobie poradzić z degradacją bałtyckiej przyrody. Wnioski z badań naukowych powinny szybciej trafiać do tych, którzy korzystają z morza i zarządzają nim. Decyzje muszą wywodzić się nie tylko ze znajomości parametrów fizycznych i chemicznych środowiska, ale także z najnowszych doniesień biologów i ekologów.

ODCINEK 4. Objaśnianie morza
Profesjonalne projekty edukacyjne i informacyjne dotyczące morza otrzymują coraz więcej środków na rozwój. Tytuł Europejskiego Muzeum Roku 2010 uzyskało niemieckie Ozeaneum w Stralsundzie. Liczba tego typu ośrodków w Europie rośnie. Warto zapoznać się z tymi, które powstały, by przekazywać wiedzę o morskiej przyrodzie oraz wpływie ludzkiej działalności na stan jej zasobów. Twórcy odwiedzają osiem placówek na wybrzeżach Niemiec, Danii i Holandii. Ich narody mają wielowiekowe tradycje czerpania zysków z morza.

ODCINEK 5. Wody Zalewu Wiślanego
Zimy na południowym Bałtyku zwykle są mniej surowe niż w Skandynawii. Tysiące ptaków chroniąc się przed srogim mrozem, migrują z północy do Polski jak do ciepłych krajów. Rybacy z niecierpliwością czekają na przybycie z morza na wiosenne tarło ławic śledzi zapewniających obfite połowy. Jakie szanse ma rybołówstwo na Zalewie Wiślanym?

ODCINEK 6. Dwie strony Mierzei Wiślanej
Procesy transportu i kumulacji piasku tworzące Mierzeję Wiślaną spowodowały odcięcie Zalewu Wiślanego od Bałtyku. Płynąc kolejno od wraku do wraku kamera natrafia na liczne zwierzęta morskie. Po obu stronach mierzei żyją organizmy słodko i słonowodne, część z nich przybyła tu z odległych geograficznie rejonów. Razem z rybami morskimi są gwarancją obfitych połowów. Wykorzystują to rybacy, potęgując konflikt dotyczący eksploatacji i ochrony morza.

CZYTAJ BLOGI PODRÓŻNICZE PLANETE+

Najbliższe emisje

Reklama