Filmy podobne

wtorek, 20.02 07:45
wtorek, 20.02 18:00
wtorek, 20.02 19:00
wtorek, 20.02 20:00
środa, 21.02 19:00
-
-

Galeria

  • Ziemia widziana z nieba 4
  • Ziemia widziana z nieba 4
  • Ziemia widziana z nieba 4
  • Ziemia widziana z nieba 4
  • Ziemia widziana z nieba 4
  • Ziemia widziana z nieba 4

Serie

Ziemia widziana z nieba 4

Ziemia widziana z nieba 4 Ziemia widziana z nieba 4 Ziemia widziana z nieba 4 Xavier Levebvre, Pascal Plisson Francja 2009

Vu du ciel IV

reżyser: Xavier Levebvre, Pascal Plisson

film dokumentalny, Francja, 2009, 6 x 54 min.

Po czterech i pół miliarda lat istnienia niebieska planeta znajduje się na skraju zniszczenia. "Chronić możemy tylko to, co dobrze znamy" - twierdzi francuski fotograf Yann Arthus-Bertrand i dlatego od 15 lat realizuje swój wielki projekt - dokumentuje stan Ziemi na przełomie wieków za pomocą zdjęć lotniczych.

Zaczęło się od wystawy zdjęć i albumu, który w krótkim czasie osiągnął status bestselleru. Arthus-Bertrand postanowił zatem rozszerzyć swoje przedsięwzięcie o serię dokumentalną.

"Za późno na pesymizm" - przekonuje słynny fotograf. Ziemi dokuczają problemy zbyt poważne, by można je ignorować. Aby ukazać bolączki planety, Arthus-Bertrand wyprawił się w kolejne jej zakątki, ukazując piękno dzikich obszarów i bezwzględne niebezpieczeństwa, jakie na nie czyhają. Olśniewające lasy Gabonu, majestatyczne szczyty górskie w Japonii, dżungle Indonezji... Wszystkie te miejsca można podziwiać z lotu ptaka, przepięknie sfotografowane przez pomysłodawcę serialu. Myli się jednak ten, kto sądzi, iż "Ziemia widziana z nieba" to jedynie kolekcja sielankowych widoków. Cykl podejmuje szereg zagadnień dotyczących przyszłości życia na planecie. Nadmierna konsumpcja, zmiany klimatyczne, grabieżcza polityka wydobywania wyczerpujących się złóż paliw kopalnianych, klęski żywiołowe i wymieranie gatunków - to wszystko rozgrywa się cały czas, przybliżając rodzaj ludzki do wielkiej katastrofy.

Wyprawiając się w różne miejsca - od Kenii poprzez Jordanię, Australię, Indię, po Alaskę - Arthus-Bertrand przygląda się przerażającym konsekwencjom ludzkiej chciwości i ignorancji, unaoczniając zagrożenia płynące z deforestacji, topnienia pokrywy lodowej i globalnego ocieplenia. Spotyka ludzi wystawionych na ciężką próbę wskutek zmian w ich najbliższym otoczeniu, a także ostatnich idealistów codziennie ponoszących wysiłek na rzecz uratowania przyrody przed destrukcją. Na przykład Grego Dilu, który niesie pomoc orangutanom z Borneo czy amerykańskiego strażak Dana Jacksona, walczącego z pożarami szalejącymi w Kalifornii.

"Ziemia widziana z nieba" to niezwykły dokument o ogromnej sile wyrazu. Hipnotyzujący pięknem i nastrojową muzyką, pełen liryzmu i emocji obraz miejsca, którego ratowanie powinno być priorytetem całego rodzaju ludzkiego. To wezwanie do zadumy i działania, sygnał na alarm i początek przebudzenia.

Najbliższe emisje

Reklama