Filmy podobne

środa, 17.01 11:05
środa, 17.01 19:00
czwartek, 18.01 12:15
-
-

Historia

ZAPISKI Z JAPOŃSKIEGO IMPERIUM

ZAPISKI Z JAPOŃSKIEGO IMPERIUM ZAPISKI Z JAPOŃSKIEGO IMPERIUM ZAPISKI Z JAPOŃSKIEGO IMPERIUM Lyn Goldfarb, Deborah Ann Desnoo USA 2003

Japan: Memoirs of a Secret Empire

reżyser: Lyn Goldfarb, Deborah Ann Desnoo

film dokumentalny, USA, 2003, 53 min.

Niezłomni szogunowie i waleczni samuraje, czarujące gejsze i niezrównani rzemieślnicy - ci ludzie współtworzyli japońskie odrodzenie datowane między XVI a XIX wiekiem. W tym właśnie czasie wyspy Nipponu wydostały się z mroku i chaosu, by odrodzić się w duchu pokoju i równowagi.

Kwitnąca wówczas Japonia przez blisko 250 lat pozostawała w ścisłej izolacji od świata zachodniego, rządzona stalową ręką szogunatu. O tych niezwykłych czasach opowiada seria dokumentalna "Zapiski z japońskiego imperium", przybliżająca dzieje azjatyckiego imperium, jego relacje z Zachodem, sytuację geopolityczną oraz osiągnięcia kulturowe.

Pracując nad tym cyklem, jego producenci przestudiowali setki dzieł sztuki, głównie drzeworytów i malowideł, ilustrujących różne wydarzenia - od codziennych czynności przeciętnych Japończyków po mity z udziałem ich bogów. Zgromadzoną w ten sposób wiedzę wykorzystali przy dynamicznych rekonstrukcjach inspirowanych tradycją teatru kabuki. Jeśli dodać do tego zapierające dech w piersiach japońskie plenery, to otrzymamy dokument niezwykły - przystępny dla zachodniego widza, a jednocześnie przesycony wizualną harmonią typową dla kultury orientu. Film jednocześnie stymulujący intelektualnie i kojący nerwy wyważoną warstwą wizualną.

Najbliższe emisje

Reklama