⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

ZA WSZELKĄ CENĘ ZDOBYĆ EVEREST

reżyser: Jean Afanassieff

film dokumentalny, Francja, 1999, 56 min.

Relacja z próby zdobycia Everestu, dwadzieścia lat po tym, jak pierwsza ekspedycja francuska dotarła do wierzchołka tej najwyższej góry świata.

15 października 1978 roku, o godzinie 13, pierwsza ekspedycja francuska, w skład której wchodziło czterech alpinistów, osiągnęła szczyt góry Mont Everest (8848 m). Była to osiemdziesiąta pierwsza wyprawa zorganizowana od 1953 roku, kiedy to po raz pierwszy ludzka stopa stanęła na tym najwyższym szczycie świata. W roku 1998 dwóch członków dawnej francuskiej ekipy znowu wyruszyło na Everest. Film opowiada o tej ekspedycji oraz o ewolucji alpinizmu od czasów pierwszego zdobycia Everestu, na którego wierzchołku od 1953 roku stanęło ponad pięćset osób. Wyprawy na Mont Everest były dla wielu z nich okazją do ustanawiania różnych rekordów, na przykład: pierwsza samotna wyprawa, pierwsza wyprawa bez butli tlenowej, pierwsza kobieta - zdobywca.

Najbliższe emisje

Reklama