⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

ZA ŚWIECIDEŁKA I PACIORKI

reżyser: Christopher Walker

film dokumentalny, USA, 1996, 53 min.

Po dwudziestu latach dewastacji środowiska przez przedsiębiorstwa olejowe w w Amazonii, nowa firma olejowa "Dallas-based MAXUS" zapowiedziała ochronę tropikalnego lasu oraz jego mieszkańców.

Niniejszy film opowiada o tym jak "MAXUS" starał się przekonać plemię Amazonii o nazwie Huaorani do udzielenia mu pozwolenia na wydobywanie oleju na należącej do niego ziemi. Historia zaczyna się w 1957 roku. Wtedy to Huaorani odpowiedzialni byli za masakrę pięciu amerykańskich misjonarzy. Ten moment zbiegł się także z zanieczyszczeniem ziem Huaorani przez firmę "Texaco and Shell" i manipulacjami związanymi z wykupem liderów Huaorani przez "MAXUS".

Wódz Huaorani próbował zjednoczyć całe plemię do sprzeciwienia się "MAXUSOWI" i zmuszenia firmy do opuszczenia jego ziem. Lider Huaorani podkreślał, że już nie chodzi jedynie o wydobywanie oleju, ale także o kontrolę nad lasem tropikalnym. Wzruszająca opowieść o buncie wojowników Amazonii przeciwko zanieczyszczeniu środowiska i zniszczeniu jeszcze nietkniętych terenów lasu tropikalnego.

Najbliższe emisje

Reklama