Filmy podobne

czwartek, 20.02 18:00
-
-

Galeria

  • Za horyzont
  • Za horyzont
  • Za horyzont
  • Za horyzont
  • Za horyzont
  • Za horyzont
  • Za horyzont
  • Za horyzont
  • Za horyzont

 

Za horyzont

Za horyzont Za horyzont Za horyzont Eric Millot, Florence Thran Francja 2008

Lignes D'Horizon

reżyser: Eric Millot, Florence Thran

film dokumentalny, Francja, 2008, 4x52 min.

Od australijskiego interioru po pustynię w Namibii - podróżnik Olivier Aubert odwiedza najbardziej niezwykłe miejsca na Ziemi. Pokonując ogromne dystanse w ultralekkim samolocie, może przyglądać się cudom natury w całej ich okazałości.

Olivier Aubert jest człowiekiem z głową w chmurach. Dosłownie i w przenośni. Ten obieżyświat postawił sobie za cel przemierzenie rozległych obszarów lądu niepozorną machiną latającą. W każdym z odwiedzanych miejsc nie tylko kontemplował piękno przyrody, ale i nawiązywał kontakt z miejscową ludnością - zdobywał jej zaufanie, szukał wśród tubylców przewodników i rozmawiał o zamieszkiwanej przez nich ziemi.

Wielkie przedsięwzięcie Auberta zaczyna się na Antypodach. Podróżnik rusza transkontynentalną drogą Stuart Highway śladami pierwszych ludzi, jacy przemierzali australijską równinę. Eskapada obejmuje aż 3 500 kilometrów, z Adelaide do Darwin, a w trakcie zaobserwować można imponujące cuda natury i rozległe dzikie pustkowia. Drugi odcinek poświęcony jest pobytowi Oliviera w USA. Zaczyna wyprawę w Los Angeles, kieruje się ponad góry Sierra Nevada, pustynię Navajo i majestatyczną rzekę Kolorado. Widziana z lotu ptaka legendarna Dolina Śmierci i Monument Valley odsłaniają przed śmiałkiem zupełnie inne oblicze niż to znane z krajoznawczych folderów i pocztówek. Dalej Aubert udaje się do Afryki, za cel obierając Namibię. Tamtejsza pustynia jest najstarszą na świecie, a jej zapierające dech w piersiach wydmy robią na przybyszu piorunujące wrażenie. W czwartym odcinku globtroter zmierza do Ameryki Środkowej, do Gwatemali, a celem są pozostałości po cywilizacji Majów. Podróżuje wzdłuż przepięknych wybrzeży Pacyfiku, nad bezkresnymi lasami tropikalnymi i dociera do miasta Antigua, wokół którego są położone 3 wulkany o wysokości blisko 4 000 m n.p.m., w tym jeden czynny.

W każdym z odwiedzanych miejsc podróżnik rozmawia z tubylcami. W Australii są to zarówno rdzenni mieszkańcy kontynentu, Aborygeni, jak i surowi strażnicy przyrody. W USA Aubert napotyka na Indian oraz tych, którzy na bezkresny Zachód wyprawili się szukając spełnienia swego amerykańskiego snu. Intrygujący są Namibijczycy - buszmeni, których ojczysta kraina jest piękna, ale nieprzyjazna ludziom. Aubertowi nie jest trudno także nawiązać kontakt z Gwatemalczykami, którzy mówią ponad 20 dialektami.

Najbliższe emisje

Reklama