⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

ZA CUKROWĄ KURTYNĄ

El telón de azúcar

reżyser: Camila Guzman Urzua

film dokumentalny, Hiszpania, 2006, 81 min.

"Dorastałam na Kubie w latach 70-tych i 80-tych. Zapamiętałam ją jako raj na ziemi, miejsce bez lęku, problemów i przemocy. Moi przyjaciele i ja mieliśmy cudowne życie" - wspomina reżyserka Camila Guzmán Urzúa.

Dziś uważa, że w tamtych latach żyli w innym świecie, jakby nierzeczywistym. Chodziła do zwykłej szkoły, gdzie wszyscy czuli się równi bez względu na pozycję społeczną i wyznanie. Obywatelom nie przeszkadzał brak niektórych produktów. Na ulicach nie było reklamy ani pośpiechu. Podstawowe potrzeby były zaspokajane, wszyscy mieli dach nad głową i byli szczęśliwi. W pewnym momencie runął mur berliński, a niedługo potem nastąpił kryzys gospodarczy. Reżyserka opuściła Kubę w 1990 roku. Swym filmem wraca do kraju, który teraz rozczarowuje. Nic nie zostało z dawnych czasów oprócz kilku przyjaciół, budynków i morza. Czy uda jej się choćby przez chwilę poczuć jak w dzieciństwie?

Najbliższe emisje

Reklama