Galeria

  • Z UŚMIECHEM DO STREFY WOJENNEJ
  • Z UŚMIECHEM DO STREFY WOJENNEJ

 

Z UŚMIECHEM DO STREFY WOJENNEJ

Smiling in a Warzone

reżyser: Simone Aaberg Kaern, Magnus Bejmar

film dokumentalny, Dania, 2006, 78 min.

Pewnego dnia artystka i pilot lotniczy w jednej osobie - Simone - przeczytała w gazecie historię 16-letniej dziewczyny z Kabulu. Simone skończywszy kawę, zdecydowała się na 6000 km lot do Kabulu, odnalezienie Farial i urzeczywistnienie jej marzenia, którym jest zostanie pilotem.

Simone zawsze była zafascynowana kobietami - pilotami myśliwców. To ich legenda pchnęła ją ku lotnictwu. Teraz jako "siostra na niebie" chce pomóc Farial. Kupuje 40-letni samolot Donald Duck Piper Colt i wybiera się w podróż. Świat wygląda inaczej i wydaje się łatwiejszy do nawigacji, gdy spojrzy się na niego z góry - to dewiza Simone.

Po tragedii z 11 września przestrzeń powietrzna jest zamknięta i zdaniem Simone powinna znów być wolna. Podróż nie jest prosta, gdyż pojemność zbiorników paliwa pozwala jedynie na 3-godzinny lot. Instrukcja obsługi dla tego modelu nie obejmuje także przekraczania wysokich gór, jakie stoją na drodze do Kabulu. Strefy zamknięte dla lotnictwa cywilnego (Bośnia, Irak, Afganistan) i prywatnego dopełniają obrazu. Jej podróż wydaje się niemożliwa do zrealizowana. Po 50 godzinach w powietrzu i 33 lądowaniach w końcu udaje jej się przekroczyć nielegalnie strefę powietrzną Afganistanu i przelecieć nad pasmami górskimi. Dociera do Kabulu i spotyka Farial. To jednak film bez happy endu.

Obraz był prezentowany podczas 3. Festiwalu Światowego Filmu Dokumentalnego PLANETE DOC REVIEW.

Najbliższe emisje

Reklama