Galeria

  • Z tęsknoty za pięknem
  • Z tęsknoty za pięknem
  • Z tęsknoty za pięknem
  • Z tęsknoty za pięknem
  • Z tęsknoty za pięknem
  • Z tęsknoty za pięknem
  • Z tęsknoty za pięknem
  • Z tęsknoty za pięknem
  • Z tęsknoty za pięknem

 

Z tęsknoty za pięknem

Z tęsknoty za pięknem Z tęsknoty za pięknem Z tęsknoty za pięknem Julian Benedikt Niemcy 2010

Longing For Beauty

reżyser: Julian Benedikt

film dokumentalny, Niemcy, 2010, 81 min.

Czym jest piękno i kto je definiuje? Jak daleko gotowi jesteśmy posunąć się w poszukiwaniu idealnego wyglądu? Czy z fizyczną atrakcyjnością wiążą się społeczne korzyści? Niniejszy film poszukuje odpowiedzi na te pytania.

Ludzkość niemal od zawsze zadawała sobie pytanie o naturę piękna, zarówno z estetycznego, jak i etycznego punktu widzenia. Mawiano, że prawdziwe piękno jest niewidoczne dla oczu, ale ta maksyma traci w obecnych czasach na aktualności. Społeczne normy i oczekiwania, a wraz z nimi medialne komunikaty, dosłownie wymuszają ściśle określony wygląd. Esencja piękna sprowadza się już tylko do atrakcyjnej powierzchowności.

Dokument "Longing for Beauty" opowiada o swoistym konflikcie, jaki pojawia się w sytuacji, gdy czyjś wygląd nie odpowiada jego własnym oczekiwaniom. Reżyser Julian Benedikt obserwuje trzy osoby, które pragną zmian w swojej fizyczności. Dla nich ich wygląd jest sprawą fundamentalną, wokół której budują własne życie. Czy chirurgia plastyczna poprawi jakość ich życia i wpłynie na postrzeganie siebie?

W filmie pojawia się też szereg ekspertów, przede wszystkim najbardziej wpływowi chirurdzy plastyczni naszych czasów, a więc specjaliści w dziedzinie, w której medycyna łączy się z rzemiosłem, nauką i sztuką, a która - choć non stop omawiana w mediach - przedstawiana jest wciąż w wykrzywiony sposób. Benedikt rozmawia też z architektami, fotografikami, designerami i psychiatrami, a więc ludźmi mającymi coś do powiedzenia na temat uniwersalnych standardów piękna. Fotograf Jock Stuyrges twierdzi, że piękno pojawia się tam, gdzie zanika wstyd, projektantka Ingo Maurer mówi o łamaniu konwencjonalnych norm, ale swoje zdanie ma też Miss Brazylii.

Jak dowodzi ten filmowy esej, kluczowym słowem do opisania naszego stosunku do fizyczności jest tak naprawdę nie "piękno", lecz "tęsknota". Dlaczego? Warto obejrzeć i przekonać się samemu.


CZYTAJ BLOGI PLANETE+

Najbliższe emisje

Reklama