⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

Z MIŁOŚCI DO PRZYWÓDCY

reżyser: Nick Godwin

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 1995, 50 min.

Dokument poświęcony wojskowej akademii kobiet, założonej w 1979 roku przez libijskiego przywódcę, pułkownika Muammara Al Kadhafi'ego.

Muammar Al Kadhafi często podkreśla, że jego życie spoczywa w rękach małej grupy kobiet, robiąc w ten sposób aluzję do własnej ochrony osobistej, która składa się wyłącznie z kobiet. Do tej roli, wybierane są najzdolniejsze słuchaczki wojskowej akademii kobiet. Akademia ta, powstała jako wyraz osobistego szacunku jaki ma dla kobiet wielki pułkownik. W jego rodzinie to kobiety wiodły prym, a matka zawsze była najważniejszą osobą. Akademia przygotowuje swe studentki do różnych, typowo męskich zadań, takich jak: pilotowanie samolotów, czy nawet prowadzenie czołgów. Powierzenie kobietom wysokich funkcji wojskowych i publicznych jest wyjątkiem w kulturze Islamu.

Najbliższe emisje

Reklama