⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

Z INNEJ STRONY - IRAN

Z innej strony

reżyser: Borys Lankosz

film dokumentalny, Polska, 2006, 2 x 33 min.

W świecie, który na naszych oczach przybiera nowy kształt, bardzo wyraźnie zarysowują się napięcia wynikające ze zderzenia różnych cywilizacji. Reportaże "Z innej strony" podejmują ważne problemy współczesnego świata i pokazują życie narodów i państw nie należących do tradycyjnie pojmowanej kultury Zachodu.

Iran wzbudza bardzo mieszane uczucia zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Z jednej strony pokutuje stereotyp kraju fundamentalistycznego, wspierającego międzynarodowy terroryzm, zainteresowanego stworzeniem własnej bomby nuklearnej. Z drugiej strony produkuje się w tym kraju wiele filmów w stylu "kina moralnego niepokoju", które zdobywają nagrody na międzynarodowych festiwalach, a na Zachód docierają informacje o młodzieży nastawionej na konsumpcję i zniechęconej do obecnego ustroju. Nic dziwnego, że Iran jawi się jako "kraj na rozdrożu" - budzący grozę jednych, a ciekawość innych. W serii Iran został pokazany na zasadzie kontrastu. Postaciami wiodącymi są dwie młode kobiety, wywodzące się z dwóch różnych środowisk - jedna bardzo tradycyjna, zanurzona w kulturze utożsamianej mniej lub bardziej z tym, co nazywa się fundamentalizmem, druga - wywodząca się z modernistycznej części społeczeństwa.

Najbliższe emisje

Reklama