⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

Z INNEJ STRONY - FRANCJA

Z innej strony

reżyser: Borys Lankosz

film dokumentalny, Polska, 2006, 2 x 33 min.

W świecie, który na naszych oczach przybiera nowy kształt, bardzo wyraźnie zarysowują się napięcia wynikające ze zderzenia różnych cywilizacji. Reportaże "Z innej strony" podejmują ważne problemy współczesnego świata i pokazują życie narodów i państw nie należących do tradycyjnie pojmowanej kultury Zachodu.

Na szczególną uwagę zasługują kraje islamu, obszary o bogatych tradycjach kulturowych, odmiennych od zachodniej cywilizacji, które rosną w siłę i coraz wyraźniej kontestują system wartości i interesy Zachodu. Twórcy serii pokazują specyfikę i odrębność miejsc, które mają znaczenie dla przyszłości świata oraz zastanawiają się nad ich wpływem na przyszłość Europy. Pierwszy odcinek opowiada o muzułmanach we Francji. Nie o dogmatach wiary czy o kulcie, lecz o żywych ludziach, którzy odwołują się do religii i kultury muzułmańskiej. W Europie Zachodniej mieszka dziś około 15 milionów muzułmanów, a najwięcej z nich we Francji. Islam jest tu drugą najpowszechniej wyznawaną religią po katolicyzmie. Gdy po II wojnie światowej Francuzi odbudowywali gospodarkę, masowo sprowadzali ludzi do pracy z Afryki Północnej i Turcji. Naganiacze krążyli po wsiach - za najlepszą siłę roboczą uważano ludzi najbiedniejszych, nawykłych do ciężkiej pracy. Po latach harówki przy taśmie mieli wrócić do ojczyzny. Wielu z nich jednak nie wróciło.

Najbliższe emisje

Reklama