Filmy podobne

środa, 26.02 11:00
piątek, 28.02 11:00
-
-

Galeria

  • Z dziejów Cesarstwa Rzymskiego
  • Z dziejów Cesarstwa Rzymskiego
  • Z dziejów Cesarstwa Rzymskiego
  • Z dziejów Cesarstwa Rzymskiego
  • Z dziejów Cesarstwa Rzymskiego
  • Z dziejów Cesarstwa Rzymskiego
  • Z dziejów Cesarstwa Rzymskiego

Historia

Z dziejów Cesarstwa Rzymskiego

Z dziejów Cesarstwa Rzymskiego Z dziejów Cesarstwa Rzymskiego Z dziejów Cesarstwa Rzymskiego Margaret Koval, Lyn Goldfarb USA 2001

The Roman Empire In the First Century

reżyser: Margaret Koval, Lyn Goldfarb

film dokumentalny, USA, 2001, 4 x 54 min.

Ponad dwa tysiące lat temu cesarstwo rzymskie wyrosło na pierwsze w dziejach świata prawdziwe supermocarstwo. U zarania I w. n.e. świat leżał u stóp Rzymu. Choć na początku istnienia imperium pogrążało się w chaosie i anarchii, dawało opór problemom, umacniając swą hegemoniczną pozycję.

Ani brutalne zamachy stanu, ani mordy polityczne, ani wojny domowe nie były w stanie złamać potęgi Rzymu w latach panowania pierwszych cesarzy. U szczytu swej terytorialnej potęgi imperium rozciągało się od wybrzeży Brytanii po Egipt, od Hiszpanii po dzisiejszą Armenię. Poddane cezarowi ludy mówiły setkami języków, tworząc unikalną mozaikę kultur. Historycy przyznają, że starożytny Rzym był pierwszym w dziejach i zarazem najdłużej istniejącym supermocarstwem.

Czteroodcinkowa seria "Z dziejów..." poświęcona jest historii Cesarstwa Rzymskiego w pierwszym wieku jego istnienia. Twórcy, przy rozległości zagadnień, zachowali jednoczesną dbałość o detale. Od intronizacji Oktawiana Augusta, poprzez rządy kolejnych jego następców: Tyberiusza, Kaliguli, Klaudiusza i Nerona, do niesławnego i krwawego roku 69, czyli roku czterech cesarzy. Korzystając z zapisków świadków tamtych czasów, autorzy cyklu zrekonstruowali obraz potężnego państwa widziany oczami władców, poetów, żołnierzy, chłopów i niewolników - członków najbardziej kosmopolitycznego społeczeństwa w historii.

Atutem cyklu, którego narratorką jest znana hollywoodzka aktorka Sigourney Weaver, są także wysmakowane zdjęcia zrealizowane w ośmiu krajach Europy, Azji i Afryki oraz widowiskowe rekonstrukcje dramatycznych historycznych zdarzeń. "Z dziejów..." jest kalejdoskopem osobowości, przeglądem triumfów i agonii, fascynującą opowieścią o politycznych intrygach i niezwykłych czasach, w których potęgę i chwałę często dzielił tylko jeden krok od marności i upadku.

Najbliższe emisje

Reklama