Galeria

  • Z BIBLIĄ PRZECIW DARWINOWI
  • Z BIBLIĄ PRZECIW DARWINOWI

Nauka i technika

Z BIBLIĄ PRZECIW DARWINOWI

Von Göttern und Designern - Ein Glaubenskrieg erreicht Europa

reżyser: Peter Moers, Frank Papenboock

film dokumentalny, Niemcy, 2006, 43 min.

"Bóg stworzył dinozaury szóstego dnia. Żyły one razem z ludźmi". Od lat zwolennicy darwinowskiej teorii ewolucji toczą spór z kreacjonistami - obrońcami biblijnej wersji stworzenia świata.

W Stanach Zjednoczonych rozpowszechniona jest wiara, że świat powstał tak, jak zapisano w Biblii. Kreacjoniści chcą obalić teorię ewolucji, którą Karol Darwin przedstawił przed 150 laty, a która jest według nich największym złem. Według niej ziemia powstała ponad cztery i pół miliarda lat temu, a po wielu milionach lat pojawiło się na niej życie. Wtedy to rozpoczął się proces ewolucji, który doprowadził do powstania roślin i zwierząt, a na końcu człowieka. Według Darwina wszystkie żyjące istoty wywodzą się od wspólnego przodka, powstały z jednej komórki, w drodze adaptacji do zmian w środowisku. Mimo wielu luk, jest to jedyna uznana teoria na temat powstawania gatunków i do dziś stanowi podstawę nauk przyrodniczych.

Kreacjonizm stoi w sprzeczności z nauką. Mówi, że życie na Ziemi powstało 6.000 lat temu. Największa organizacja kreacjonistów w USA buduje w Cincinnati Muzeum Stworzenia, gdzie odwiedzający mają znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, dotyczące stworzenia świata i ujrzeć wiele naukowych dowodów na prawdziwość jego biblijnej wersji. Szczególną odmianą kreacjonizmu jest naukowa koncepcja "Intelligence Design". W USA w ciągu kilku lat zrodził się ruch na rzecz tego projektu, organizacja o neutralnej nazwie Discovery Institute (Instytut Odkryć), z siedzibą w Seattle. Zgodnie z konstytucją amerykańską, Kościół jest oddzielony od państwa, więc nie można wprowadzić kreacjonizmu do szkolnych programów biologii. Ruch na rzecz "Intelligence Design" chce nadać twierdzeniom religijnym pozory naukowości i w ten sposób doprowadzić do zalegalizowania kreacjonizmu w szkołach.

Najbliższe emisje

Reklama