Filmy podobne

środa, 20.12 21:00
-
-

Szok Dok

Wytatuowani

Wytatuowani Wytatuowani Wytatuowani Marc-Aurele Vecchione Francja 2013

Tous Tatoues!/Tattoos

reżyser: Marc-Aurele Vecchione

dokument, Francja, 2013, 55 min.

Niegdyś tatuaże robili sobie tylko kryminaliści i żeglarze, potem rockmani i punkowcy, obecnie rysunki zdobią ciała coraz większej liczby osób.

Pierwotną funkcją tatuaży było podkreślenie przynależności plemiennej i obrzędy rytualne. Słowo "tatuaż" wywodzi się od polinezyjskiego "tatau" czyli naznaczyć coś. Sama sztuka ozdabiania ciała w ten sposób była rozpowszechniona właśnie w rejonach Oceanu Spokojnego. Jednym z najbardziej znanych tatuujących się plemion byli Maorysi, zamieszkujący Nową Zelandię. Rysunki i wzory znajdujące się na ich twarzach i ciele, nazywane moko były symbolami statusu społecznego.

Przez wieki tatuaże oznaczały przynależność do marginesu społeczeństwa. W Azji robili je sobie członkowie zorganizowanych grup przestępczych, między innymi Yakuzy. W Ameryce i Europie tatuaże charakteryzowały kryminalistów, prostytutki i marynarzy. Z czasem do tej grupy dołączyli rockmani, punkowcy i hippisi, manifestując tatuażami przynależność do grup protestujących przeciw ustalonemu porządkowi. Obecnie dużo ludzi, zwłaszcza młodych decyduje się na zrobienie tatuażu. Z czego to wynika i jak społeczeństwo postrzega wytatuowanych sprawdza reżyser dokumentu Marc-Aurele Vecchione.

Najbliższe emisje

Reklama