⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Historia

W OKOPACH

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2002, 60 min.

Film opowiada o życiu codziennym w okopach podczas pierwszej wojny światowej - takim, jakiego doświadczyli żołnierze dziesiątego batalionu regimentu East Yorkshire.

W październiku 2001 roku, 85 lat po bitwie nad Sommą, 24 ochotników w podobnym wieku, z podobnych środowisk i z tego samego regionu co wojskowi z 1916 roku, spędziło dwa tygodnie w warunkach, jakie panowały w okopach w czasie wojny. Mężczyźni, którzy odpowiedzieli na ogłoszenie autorów filmu, zostali poddani selekcji, której głównym kryterium była nie telewizyjna osobowość, ale poważne podejście do dokumentalnego eksperymentu.

Filmowcy nie dążyli do odtworzenia spektakularnych scen walki, ani do zrealizowania ekscentrycznego reality show, ale do przedstawienia tego, co działo się na froncie poza polem bitwy. Po jedenastodniowym treningu ochotnicy zostali wysłani w okolice francuskiego miasta Cambrai, gdzie czekały na nich okopy. Spędzili tam dwa tygodnie słuchając rozkazów oficera Roba Yuilla, wspieranego przez organizację kombatancką. Musieli poradzić sobie z symulowanymi bombardowaniami i atakami z użyciem gazu musztardowego, okropnym jedzeniem oraz opłakanymi warunkami sanitarnymi.

Przy akompaniamencie wybuchów, (które choć były robotą pirotechników, brzmiały bardzo realistycznie) kopali nowe okopy i napełniali worki piaskiem. Ich odporność psychiczna i fizyczna została wystawiona na ciężką próbę. Jeden z ochotników, John Robinson, wspomina: "Nigdy nie spaliśmy dłużej niż godzinę, dlatego że budziło nas nasze własne dygotanie z zimna". Między ochotnikami szybko zrodziły się więzi podobne do tych, jakie można było obserwować wśród żołnierzy na froncie.

Doświadczali również chwil samotności i nudy - tak charakterystycznych dla życia w okopach. Aby porównać ich przeżycia do tego, co naprawdę wydarzyło się w czasie wojny, autorzy eksperymentu przeplatają relację o filmowym batalionie z fragmentami materiałów archiwalnych i wywiadami z mającymi ponad 100 lat weteranami. Po powrocie do domu wielu uczestników eksperymentu zaczęło analizować swoje drzewa genealogiczne i zastanawiać się nad tym, co przeżyli ich przodkowie.

Najbliższe emisje

Reklama