⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Nauka i technika

W ODPOWIEDZI NA ZAGROŻENIE

reżyser: Michael Mosley

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 1997, 48 min.

Profesor Polly Matzinger nie jest typową specjalistką w dziedzinie immunologii. Nie tylko dlatego, że jest jedną z najlepszych w tym zakresie, ale przede wszystkim ze względu na oryginalną drogę swojej kariery.

Zaczęła jako specjalistka zajmująca się psami (owczarkami), była także tancerką w barze. Zasłynęła jednak dopiero jako immunolog. Doszła do wniosku, że nie jest prawdą, iż system immunologiczny odrzuca każde obce ciało. Swoją tezę udowadniała prostym przykładem. Jedząc wprowadzamy do naszego systemu immunologicznego obce bakterie, które są przez niego akceptowane.

Podobnie, kobiety ciężarne nie odrzucają płodu. Takie rewolucyjne stwierdzenia mogą mieć konsekwencje dla dalszych badań nad transplantacją organów oraz leczeniem licznych chorób. Nie ulega jednak wątpliwości, że pomysły doktor Matzinger bulwersują wielu specjalistów..

Najbliższe emisje

Reklama