⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Galeria

  • W OBRONIE SADDAMA
  • W OBRONIE SADDAMA
  • W OBRONIE SADDAMA

Historia

W OBRONIE SADDAMA

W OBRONIE SADDAMA W OBRONIE SADDAMA W OBRONIE SADDAMA Esteban Uyarra Dania 2008

Manden der ville redde Saddam

reżyser: Esteban Uyarra

film dokumentalny, Dania, 2008, 52 min.

Gdy Saddam Husajn stanął przed sądem, oskarżony o zbrodnie przeciw ludzkości, sądowe procedury szybko obróciły się w farsę. Bill Wiley, człowiek odpowiedzialny za zapewnienie byłemu dyktatorowi sprawiedliwego procesu, stanął przed nie lada wyzwaniem, próbując ratować dobre imię wymiaru sprawiedliwości.

W październiku 2005 roku obalony przez Amerykanów były przywódca Iraku Saddam Husajn stanął przed specjalnie powołanym trybunałem. Wkrótce okazało się jednak, że sądowy proces nie będzie przebiegał jak należy. Gdy sędzia wycofał swój udział, a obrońcy padali ofiarą morderstw, jedynym człowiekiem starającym się utrzymać postępowanie trybunału w ryzach był Bill Wiley, obserwator z ramienia ONZ, któremu amerykański rząd polecił udzielić pomocy adwokatom Husajna. W efekcie kanadyjski prawnik stanął przed zadaniem, jakiego dotąd nie wykonywał: miał wesprzeć obrońców obalonego dyktatora, choć ci nie byli skorzy do wypełniania swych obowiązków.

Najbliższe emisje

Reklama