⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

W LABIRYNCIE PAJĘCZEJ SIECI

reżyser: Nicolas Gabriel

film dokumentalny, Francja, 2002, 52 min.

Owady żyjące w społeczeństwach fascynują naukowców wysokim stopniem zorganizowania. W funkcjonowaniu ich skupisk ważną rolę odgrywają wydzielane przez nich substancje: wosk, feromony i pajęczyny. Te ostatnie są wspaniałym narzędziem komunikowania się i wzmacniania więzi w grupie.

Pajęczyny, czyli nici powstałe z wydzieliny niektórych owadów, mogą pomagać w porozumiewaniu się, stanowić środek transportu, albo zapewnić ochronę. Przekazywanie informacji przez sieci pajęcze może odbywać się na różne sposoby. Naukowcy zastanawiają się, jakie sygnały owady mogą wysyłać i odbierać za pomocą wibracji przechodzących przez liczne, sklejone ze sobą sieci. W wielokrotnie nagradzanym na festiwalach dokumencie przedstawiającym fascynujący świat pajęczyn, wykorzystano nowoczesną technikę filmową oraz mikroskopową.

Najbliższe emisje

Reklama