⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

W KRAINIE NIEDŹWIEDZI GRIZZLY

reżyser: Joel Bennett

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 1990, 43 min.

Dokument przyrodniczy, którego bohaterem jest jeden z największych ssaków lądowych, niedźwiedź grizli.

Kiedy grizli wpada w złość staje się także jednym z najgroźniejszych zwierząt świata. Jego waga dochodzi nawet do pół tony, co nie przeszkadza mu w osiąganiu dużych prędkości (50 km/godz.). Silne pazury grizli mają ponad 6 cm długości. Pozwalają mu one na wydobywanie ukrytego w ziemi pokarmu (bulw, gryzoni). Grizli żywi się ponadto jagodami, larwami insektów, chętnie poluje na łososie i pstrągi, a także małe łosie oraz bydło. Na niedźwiedzie polowali już pionierzy Ameryki Północnej. Obecnie można je spotkać na tym kontynencie wyłącznie na terenach Alaski i w północnej Kanadzie. Urbanizacja także przyczyniła się do ich wyginięcia. Miasta ograniczyły powierzchnię pierwotnego terytorium niedźwiedzi.

Niniejszy film jest efektem całorocznych obserwacji tych wspaniałych zwierząt, w ich naturalnym środowisku - na Alasce. Dokument wykorzystuje zaskakujące zdjęcia, które dowodzą, że niedźwiedzie grizli, wbrew obiegowym opiniom, nie są krwiożerczymi olbrzymami.

Najbliższe emisje

Reklama