⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Historia

W IRAKU SADDAMA HUSAJNA: WRÓG CAŁEGO ŚWIATA

Inside Saddam's Iraq: From friend to foe

reżyser: Tom Anstiss

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2003, 50 min.

W marcu 2003 roku armia USA wspierana przez Brytyjczyków zajęła Irak i odsunęła od władzy Saddama Husajna, któremu kiedyś popierała. Kolejny odcinek serii opowiada historię relacji irackiego dyktatora z Zachodem.

W 1959 roku miała miejsce próba zamachu na ówczesnego prezydent Iraku Quasima. Jeden z konspiratorów, Saddam Husajn, uciekł do Egiptu. Tam nawiązała z nim kontakt CIA, którą niepokoiły bardzo bliskie związki Quasima z sowietami. Husajn i jego partia otrzymali od Amerykanów wsparcie finansowe i wiele ważnych informacji. Jednak po tym jak buntownikom udało się przejąć władzę, Saddam Husajn, jeszcze jako numer 2 w rządzie, nie tylko zakończył w latach siedemdziesiątych współpracę z USA, ale przejął kontrolę nad eksploatacją irackich złóż ropy, odsuwając od nich Brytyjczyków i Amerykanów. Ponieważ niedawni sprzymierzeńcy zagrozili sankcjami, Husajn postanowił znaleźć sobie nowych sojuszników. Mimo że w swoim kraju bezlitośnie tępił komunizm, nawiązał współpracę z ZSRR, który okazał się dobrym rynkiem zbytu ropy i regularnym dostarczycielem broni. Gwałtowna zwyżka cen na rynku paliw pozwoliła dyktatorowi w krótkim czasie uzbroić swoją armię. Zaniepokojony rewolucją islamską w Iranie, wydał temu krajowi wojnę. Wsparli go nie tylko obawiający się utraty władzy przywódcy państw arabskich, ale również i... CIA. Skłóceni z Iranem Amerykanie znów byli skłonni wspierać Husajna. Świat nie zareagował nawet, kiedy Irak złamał prawa międzynarodowe stosując broń chemiczną. Dopiero kiedy w 1990 roku dyktator postanowił zaatakować Kuwejt, któremu winien był spore pieniądze, Zachód zrozumiał, że nie jest w stanie kontrolować szalonego tyrana. Od tej pory w Stanach Zjednoczonych i w części Europy zaczęto traktować go jak jedno z największych zagrożeń dla świata.

Najbliższe emisje

Reklama