⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Historia

W IRAKU SADDAMA HUSAJNA: ROZDARTY KRAJ

Inside Saddam's Iraq: Saddam's legacy

reżyser: Giles Trendle, Claudio von Planta

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2003, 49 min.

Film przedstawia obraz Iraku po obaleniu Saddama Husajna. Okrutnego reżimu już nie ma, ale terror pozostał. Różne grupy religijne i etniczne zwalczają się wzajemnie próbując przejąć władzę.

Sytuacja w Iraku jest bardzo skomplikowana. Prześladowani przez Husajna szyici dążą do utworzenia państwa rządzonego przez islamskich ajatollahów. Aby osiągnąć swój cel, zdolni są niemal do wszystkiego. Bez skrupułów zabijają zarówno zagranicznych żołnierzy, jak i swoich rodaków. Innym problemem Iraku są różnice etniczne. Między Arabami, Kurdami, Turkmenami, i Asyryjczykami nie zawsze panuje zgoda. Czasem Amerykanom udaje się opanować konflikty między tymi nacjami, ale mediacje są niezmiernie trudne. Niepokoje w Iraku podsycają ci, którzy za czasów dyktatury cieszyli się licznymi przywilejami.

W uwolnionym od reżimu Husajna państwie można zaobserwować również szereg pozytywnych zjawisk. Ludzie cieszą się z wolności i mają nadzieję na lepszą przyszłość. Nie wszyscy chcą walczyć o nią zbrojnie - wielu jest skłonnych negocjować i domagać się swoich praw metodami pokojowymi.

Najbliższe emisje

Reklama