⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Historia

W IRAKU SADDAMA HUSAJNA: MASKI DYKTATORA

Inside Saddam's Iraq: Saddam's masks

reżyser: David Pearson

film dokumentalny, 49 min.

Dokumentalista David Pearson stara się nakreślić psychologiczny portret Saddama Husajna. W tym celu czyta książki byłego irackiego dyktatora oraz rozmawia z osobami, które go znały, również z tymi z najbliższego otoczenia.

Według szkolnego kolegi Saddama Husajna w młodości przyszły przywódca Iraku marzył tylko o samochodzie terenowym, strzelbie i lornetce. Jak widać, jego apetyt rósł w miarę jedzenia. Nie tylko zajął najwyższe stanowisko w państwie, ale dążył do władzy absolutnej. Nie tolerował żadnej formy krytyki, a jego podejrzliwość z czasem przybrała rozmiary paranoi. Wyznawcy innych niż on poglądów żyli w ciągłym strachu - w każdej chwili służby bezpieczeństwa mogły poddać ich torturom, a nawet zabić. Husajn nie oszczędzał nawet własnej rodziny, a niektórych jej członków kazał zamordować w obawie przed zdradą. Na wzór krajów komunistycznych wprowadził system donosów. Aby umocnić swoją pozycję, maniakalnie dbał o swój wizerunek w mediach i rządził według zasady "kija i marchewki" - mimo że był zdolny do wielkich okrucieństw, potrafił być także szczodry, aby zaskarbić sobie sympatię społeczeństwa. Jego dbałość o dobro ludu była jednak pozorna. Kiedy zwykli obywatele obwarowanego sankcjami Iraku cierpieli głód, on opływał w dostatki i budował luksusowe pałace.

Dla autora dokumentu był postacią pełną sprzeczności: z jednej strony kazał zabijać ludzi, również swoich bliskich, z drugiej pisał romantyczne powieści, współpracował z Sowietam, choć zwalczał komunistów w swoim kraju, chciał być uważany za dobrego muzułmanina, ale nie przeszkodziło mu to w zaatakowaniu Iranu i Kuwejtu... David Pearson szuka wytłumaczenia dla osobliwego charakteru dyktatora w jego dzieciństwie. Saddam Husajn wyrósł w wiosce, gdzie agresja, konflikty i walka o przetrwanie były na porządku dziennym. Miał brutalnego ojczyma, z którym nie potrafił się porozumieć. W wieku 10 lat przeniósł się do wujka, który miał duży wpływ na jego wychowanie. To on nakłonił Sadama do zabicia kuzyna o poglądach komunistycznych. Było to pierwsze morderstwo dokonane przez Hussajna, do którego oficjalnie się przyznał. Na poglądy byłego przywódcy Iraku wpływ miały z pewnością także jego lektury - czytał Hitlera, Stalina i Machiavellego.

Najbliższe emisje

Reklama