⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Historia

W IRAKU SADDAMA HUSAJNA: KIJ I MARCHEWKA

Inside Saddam's Iraq: The carrot and the stick

reżyser: Janet Harris

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2003, 50 min.

Przez lata swoich rządów Saddam Husajn wzorował się na metodach represji stosowanych przez Stalina - opierał się na systemie informatorów, biurokracji, tajnej policji i eliminował każdego, kogo uznał za zagrożenie dla swojej pozycji. W filmie Janet Harris o terrorze z czasów dyktatury Husajna wypowiadają się jego ofiary i ich bliscy.

Ofiarą prześladowań za rządów Husajna mógł paść niemal każdy. Podejrzani byli członkowie niektórych grup etnicznych, osoby mające inne niż "wódz" poglądy polityczne, a nawet członkowie partii rządzącej, jeśli zostali posądzeni o zdradę. Jednym z największych "przestępstw" była przynależność do partii komunistycznej, która w Iraku skupiała wielu artystów i intelektualistów. Warto dodać, że ugrupowanie to nie opierało swojej ideologii na marksizmie. Jeśli ktoś nie ujawnił swoich związków z komunistami, zginąć mogli wszyscy jego domownicy. Do lżejszych wykroczeń zaliczało się, na przykład, posiadanie zestawu telewizji satelitarnej. Za takie zachcianki można było trafić do więzienia na pół roku. Część osób uznanych za podejrzane była karana jawnie. Wielu jednak zniknęło bez śladu. Niektóre rodziny wciąż poszukują zaginionych z tamtego okresu. Szukają informacji w archiwach, które za czasów reżimu Husajna były jego bronią, a teraz stały się dowodem popełnionych wówczas zbrodni. Jedna z kobiet, która przyszła zapoznać się z aktami, opowiada historię bliskich jej osób: "on odbywał służbę wojskową, kiedy aresztowali jego żonę będącą w 9. miesiącu ciąży. Pozostawili ją na irańskiej granicy. Kiedy przyszedł do mnie, powiedziałam mu "Zabrali twoją żonę". Poszedł na policję, żeby dowiedzieć się, co się stało. I słuch po nim zaginął".

Ponieważ Saddam prowadził politykę "kija i marchewki" nie tylko surowo karał, ale również hojnie wynagradzał lojalnych poddanych. Podczas gdy lekarz psychiatra zarabiał 2 dolary miesięcznie, wysoko postawieni członkowie rządzącej partii dostawali po 600 dolarów.

Najbliższe emisje

Reklama