⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Galeria

  • W imię rasy i nauki
  • W imię rasy i nauki
  • W imię rasy i nauki

Historia

W imię rasy i nauki

W imię rasy i nauki W imię rasy i nauki W imię rasy i nauki Sonia Rolley, Axel et Tancrede Ramonet Francja 2013

In the name of the Race and of Science, Strasbourg 1941-1944

reżyser: Sonia Rolley, Axel et Tancrede Ramonet

dokument, Francja, 2013, 55 min.

Dokument o eksperymencie medycznym prowadzonym przez nazistów, którzy zakładali całkowitą zagładę Żydów.

W listopadzie 1944 roku wojska aliantów dokonały makabrycznego odkrycia. W piwnicy Instytutu Anatomii na Uniwersytecie w Strasburgu (w latach 1941-44 Uniwersytet Rzeszy w Strasburgu) znaleźli 86 okaleczonych ludzkich zwłok, przechowywanych w pojemnikach. Szczątki miały posłużyć grupie naukowców, w tym anatomowi - rasiście Augustowi Hirtowi, do zebrania "kolekcji żydowskich szkieletów". W tym celu wybrano z Auschwitz 86 kobiet i mężczyzn pochodzenia żydowskiego i przewieziono do obozu Natzweiler-Struthof. Wszystkich zagazowano a ich ciała przewieziono do Instytutu Anatomii na Uniwersytecie w Strasburgu.

Odkrycie szczątków było kolejnym dowodem potwierdzającym zbrodniczą działalność lekarzy SS, którzy prowadzili na więźniach obozów koncentracyjnych medyczne eksperymenty w imię nazistowskiej teorii rasizmu. Ale nie tylko. Szkielety ze Strasburga miały zachować ślad po "rasie żydowskiej", która w założeniach nazistów miała być po wojnie doszczętnie zniszczona. Dokument "W imię rasy i nauki" obfituje w archiwalne zdjęcia i dokumenty, aby krok po kroku odtworzyć tę przerażającą historię.

Najbliższe emisje

Reklama