⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Nauka i technika

W IMIĘ KRÓLOWEJ HATSZEPSUT

reżyser: Hubert Chudzio

film dokumentalny, Polska, 2007, 43 min.

Na południu Egiptu, w okolicy Doliny Królów i Luksoru, w tzw. starożytnych Tebach Zachodnich znajduje się jedna z najokazalszych świątyń starożytnego świata, zbudowana na cześć królowej Hatszepsut.

Hatszepsut w czasach, gdy żyła, czyli ok. 3 500 lat temu, była najważniejszą i najpotężniejszą kobietą świata. Świątynia grobowa Hatszepsut, zwana "Świątynią Milionów Lat", położona jest w niezwykle efektownym miejscu. Znajduje się pod 100-metrową pionową ścianą góry zasłaniającą Dolinę Królów. Świątynia w dużej części jest wykuta w skale i składa się z trzech kaskadowo połączonych ze sobą tarasów. Obok niej znajdują się grobowce faraona Totmesa III i Mentuhotepa II.

Świątynię Hatszepsut od ponad 40 lat odrestaurowują Polacy. Materiał filmowy ukazuje ostatnie tygodnie prac przed oddaniem najważniejszej części świątyni, tzw. tarasu trzeciego i sanktuarium. W tej chwili w omawianym miejscu spacerują turyści. Jednak przez najbliższe kilkadziesiąt lat nie będzie można powtórzyć zdjęć, jakie udało się zarejestrować okiem kamery.

Najbliższe emisje

Reklama