⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Historia

W dzień targowy

reżyser: Robert Kaczmarek

film dokumentalny, Polska, 2006, 57 min.

11 lat po zakończeniu II wojny światowej społeczeństwo polskie pierwszy raz wyraziło niezadowolenie z panującej w kraju sytuacji. Tak doszło do "czarnego czwartku" w Poznaniu. Dzień ten stał się dla reżysera Roberta Kaczmarka punktem wyjścia do rozważań nad potrzebą wolności Polaków.

W 2006 roku minęło pół wieku od spontanicznego protestu poznańskich robotników. Na początku lat 50. Polska znalazła się w zapaści gospodarczej. Wprawdzie po śmierci Stalina nastąpiła "odwilż", ale nie wystarczało to żyjącym na egzystencjalnej granicy robotnikom. W 1956 roku doszło do protestów poznańskich pracowników. W pierwszym tak poważnym strajku po wojnie zginęło 58 osób.

Dzisiaj, ponad 50 lat po tamtych wydarzeniach, twórcy filmu szukają odpowiedzi na pytania dotyczące potrzeby wolności i tego, co ona oznacza. Słynący z filmów o przełomowych momentach i znanych postaciach historycznych Robert Kaczmarek zastanawia się także nad znajomością naszej historii na tle innych narodów.

Najbliższe emisje

Reklama