⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Galeria

  • W CIENIU WZGÓRZA ŚWIĄTYNNEGO
  • W CIENIU WZGÓRZA ŚWIĄTYNNEGO
  • W CIENIU WZGÓRZA ŚWIĄTYNNEGO
  • W CIENIU WZGÓRZA ŚWIĄTYNNEGO

 

W CIENIU WZGÓRZA ŚWIĄTYNNEGO

Shalom Abu Bassem

reżyser: Nissim Mossek

film dokumentalny, Izrael, 2004, 73 min.

Historia dwóch sąsiadów, Araba i Żyda, z ulicy Haladiya w muzułmańskiej dzielnicy Jerozolimy.

Arabski handlarz Abu Bassem mieszka przy ulicy Haladiya od ponad 50 lat. Jego żydowski sąsiad Danny Robbins przybył z Nowego Jorku, aby wraz z rodziną osiedlić się tu na stałe. Do 1936 roku tę część miasta zamieszkiwali głównie Żydzi, po czym zostali wyparci przez ludność arabską. Wiele opuszczonych domów zajęli wówczas muzułmanie. Lecz od lat 80. XX wieku żydowscy osadnicy zaczęli powracać, wykupując je z powrotem.

Reżyser Nissim Mossek od 18 lat obserwuje i filmuje sąsiadów oraz narastający konflikt między nimi. Po raz pierwszy zjawił się na ulicy Haladiya wraz z ekipą w 1986 roku, gdy trzej Palestyńczycy z Dżeninu zamordowali tu młodego żydowskiego studenta. Brutalnego mordu dokonano przed drzwiami Abu Bassema. Od tego czasu stosunki sąsiedzkie stały się coraz bardziej napięte, szczególnie, gdy rok później wybuchła pierwsza palestyńska intifada. Danny sam był bliski śmierci, gdy podczas zakupów na pobliskim bazarze został pchnięty nożem. Mimo to nigdy nie miał zamiaru opuścić tej okolicy. "Dzięki naszej obecności w tym miejscu, realizujemy marzenia, które nosimy w sobie od 2.000 lat" - mówi Danny. W miarę, jak coraz więcej Żydów wprowadza się na Haladiya, wzrasta presja wywierana na Abu Bassema, by sprzedał swój dom i opuścił ulicę. Jednak pozostaje on nieugięty i nie chce słyszeć o wyprowadzce. Według niego sprzedaż domu to hańba dla Araba. Abu Bassem nadal uważa, że Żydzi i muzułmanie mogą mieszkać przy tej samej ulicy i żyć w pełnej harmonii.

Najbliższe emisje

Reklama