⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Historia

W CIENIU DOPINGU

reżyser: Olivier Warin

film dokumentalny, Francja, 1999, 52 min.

Tour de France, najważniejszy wyścig kolarski i jeden z największych spektakli organizowanych corocznie we Francji, pod koniec lat dziewięćdziesiątych przeżywał poważny kryzys spowodowany aferą dopingową.

W lipcu 1998 roku kolarska grupa sponsorowana przez Festinę została wycofana z Tour de France po tym, jak jej szef, Bruno Roussel, przyznał, że jego zawodnicy byli zaopatrywani w środki dopingujące. Kilka dni wcześniej celnicy z belgijsko - francuskiej granicy zatrzymali samochód grupy Festina załadowany ampułkami z niedozwolonymi substancjami. Wśród nich był hormon EPO, którego nadużywanie jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Kierowcą samochodu był masażysta Festiny, Willy Voet. Aresztowany początkowo wypowiadał się powściągliwie, ale jego późniejsze zeznania wywołały wielki skandal. Voet sugerował, że doping jest zjawiskiem powszechnym wśród zawodowych kolarzy.

Ciągnąca się miesiącami afera sprawiła, że przyszłość kolarskich wyścigów, w tym Tour de France, stanęła pod znakiem zapytania. Kibice czuli się zawiedzeni tym, że reguły gry nie zawsze są przestrzegane. Ich rozgoryczenie pogłębiali przeciwnicy dopingu grzmiący w mediach, że nauka jest bardziej uzbrojona, niż się wydaje, a wymiar sprawiedliwości mniej represyjny, niż zwykło się sądzić. Rok po wybuchu skandalu, autorzy filmu postanowili przeprowadzić małe śledztwo, aby sprawdzić, w jaki sposób walczy się z dopingiem. Chcieli dowiedzieć się również, jakie nastroje panowały w środowisku kolarskim przed kolejnym Tour de France.

Najbliższe emisje

Reklama