⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Galeria

  • W błękitnym domu Fridy Kahlo
  • W błękitnym domu Fridy Kahlo
  • W błękitnym domu Fridy Kahlo
  • W błękitnym domu Fridy Kahlo

Biografie

W błękitnym domu Fridy Kahlo

W błękitnym domu Fridy Kahlo W błękitnym domu Fridy Kahlo W błękitnym domu Fridy Kahlo Xavier Villetard Francja 2011

At Frida Kahlo's

reżyser: Xavier Villetard

film dokumentalny, Francja, 2011, 53 min.

Film dokumentalny Xaviera Villetarda opowiada o burzliwym życiu wybitnej meksykańskiej malarki Fridy Kahlo.

W "Błękitnym domu" w Mexico City urodziła się w 1907 roku Frida Kahlo, meksykańska malarka. W nim również zmarła w 1954 roku. Przez całe życie otaczały ją wybitne osobowości i artyści, jak jej partner Diego Rivera, Lew Trocki, Sergei Eisenstein, Pablo Picasso, Marcel Duchamp, Vassily Kandinsky i wielu wielu innych. Frida Kahlo od najmłodszych lat zmagała się z problemami zdrowotnymi. W wieku 6 lat zachorowała na polio, a gdy miała 18 przeżyła bardzo poważny wypadek, po którym trzy miesiące leżała unieruchomiona w szpitalu. Właśnie wtedy zaczęła tworzyć swoje pierwsze obrazy. Wiele z jej dzieł to autoportrety, na których widać cierpienie artystki. W roku 1927 Frida poznała Diego Riverę. Początkowo był nauczycielem i mentorem malarki, z czasem połączyło ich uczucie. Ich związek był bardzo burzliwy, oboje mieli szereg romansów i nawet rozwiedli się 1939 roku, by rok później z powrotem zawrzeć związek małżeński. Malarstwo Fridy pełne jest symboliki rdzennej kultury meksykańskiej. Jej styl jest niepowtarzalny, charakteryzuje się mocną kreską i uproszczonymi środkami wyrazu. Przez krytyków jej dzieła często określane jako surrealistyczne. W 1939 roku na zaproszenie wybitnego francuskiego krytyka sztuki André Bretona Kahlo pojechała do Paryża, gdzie zaprezentowała swoje prace. Luwr zakupił wówczas jeden z jej obrazów - "The Frame". Była to pierwsza w historii praca meksykańskiego artysty doceniona przez muzeum takiej klasy. Jednak największą sławę dzieła Fridy Kahlo uzyskały dopiero po jej śmierci. W "Błękitnym domu", w którym malarka spędziła prawie całe swoje życie, mieści się obecnie muzeum poświęcone jej twórczości.

Dokument Xaviera Villetarda to wspaniała przygoda pełna artystycznych manifestów, słynnych romansów i zdrad osadzona w unikalnej, intelektualnej atmosferze mienionego wieku.

Najbliższe emisje

Reklama