Galeria

  • Vivienne Westwood. Zrób to sam
  • Vivienne Westwood. Zrób to sam
  • Vivienne Westwood. Zrób to sam
  • Vivienne Westwood. Zrób to sam
  • Vivienne Westwood. Zrób to sam
  • Vivienne Westwood. Zrób to sam
  • Vivienne Westwood. Zrób to sam
  • Vivienne Westwood. Zrób to sam

 

Vivienne Westwood. Zrób to sam

Vivienne Westwood. Zrób to sam Vivienne Westwood. Zrób to sam Vivienne Westwood. Zrób to sam Letmiya Sztalryd Francja 2011

Vivienne Westwood - Do It Yourself!

reżyser: Letmiya Sztalryd

film dokumentalny, Francja, 2011, 58 min.

"Nie jest możliwe, żeby mężczyzna wyglądał elegancko bez odrobiny kobiecej ingerencji" - Vivienne Westwood.

Vivienne Westwood urodziła się w 1941 roku w brytyjskiej rodzinie robotniczej. Podczas studiów artystycznych z powodu swojego pochodzenia nie była pewna, czy świat sztuki jest dla niej. Projektować zaczęła już w latach 60. Jednak jej kariera nabrała tempa dopiero na początku lat 70., po tym jak poznała Malcolma McLarena, późniejszego menedżera grupy Sex Pistols. Razem otworzyli słynny butik na 430 King's Road, który później zmienił nazwę na "Too Fast To Live Too Young To Die". Na początku jej projekty odwoływały się do kultury hipisowskiej z lat 50. Zainteresowanie to szybko przekształciło się w miłość do punk rocka. Moda lansowana przez Westwood miała charakter wybitnie seksualny, charakteryzowały ją m.in. bezpruderyjne elementy skórzane, metalowe sprzączki, łańcuchy oraz ostrza żyletek. Agresywny i punk rockowy styl Westwood utrzymała do początku lat 90., gdy ukazała się jedna z jej najbardziej znanych kolekcji "Tatler", parodiująca stroje kobiet z klasy wyższej.

Westwood uważana jest za rewolucjonistkę, która odkryła punk rock dla kultury popularnej. Do dzisiaj słynne są jej koszulki z prowokacyjnymi napisami lub grafikami. Za zasługi dla mody projektantka otrzymała w 2006 roku Order Imperium Brytyjskiego. Do jej klienteli należeli m.in. księżna Kornwalii, Kamila, aktor Jim Moriarty i księżniczka Yorku Eugenia Wiktoria Helena Mountbatten-Windsor.

"Vivienne Westwood. Zrób to sam" to unikalna, dokumentalna biografia brytyjskiej rewolucjonistki świata mody. Twórcy dokumentu przez rok śledzili z kamerą życie i pracę projektantki, dając tym samym widzom wgląd w niezwykły świat Vivienne Westwood.

Najbliższe emisje

Reklama