Filmy podobne

środa, 17.01 21:05
sobota, 20.01 11:55
-
-

Szok Dok

Toksyczne ubrania

Toksyczne ubrania Toksyczne ubrania Toksyczne ubrania Sophie Bonnet Francja 2013 Czy ubranie może być szkodliwe zarówno dla użytkownika, jak i dla tych, którzy je wytwarzają? O toksycznych kulisach taniej globalnej produkcji ubrań.

Toxic Clothing/Vêtements Toxiques

reżyser: Sophie Bonnet

dokument, Francja, 2013, 52 min.

Czy ubranie może być szkodliwe zarówno dla użytkownika, jak i dla tych, którzy je wytwarzają? O toksycznych kulisach taniej globalnej produkcji ubrań.

24 kwietnia 2013 doszło do największej katastrofy budowlanej w czasach współczesnych. Zawalił się ośmiokondygnacyjny budynek, w którym mieściła się fabryka tekstyliów. Zginęło 1127 osób, a dwa razy tyle zostało rannych. Pod gruzami zginęły głównie szwaczki szyjące ubrania najbardziej znanych marek. Ta katastrofa zwróciła uwagę świata na warunki produkcji odzieży w Azji. Śledztwo, które przeprowadza reżyserka dokumentu ujawnia, że w azjatyckich fabrykach do wyrobu ubrań często używa się szkodliwych i zakazanych substancji chemicznych. Produkcja ubrań jest niezmiernie toksycznym procederem. Do uprawy bawełny, z której produkuje się ubrania używa się 25% światowej produkcji środków owadobójczych i 10% światowej produkcji pestycydów. Substancje te zanieczyszczają chemikaliami wodę i powietrze. Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pokazują jak bardzo pestycydy są szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Zatrucia tymi substancjami syntetycznymi wymagające hospitalizacji dotykają przeszło miliona osób pracujących na plantacjach a około 20 tysięcy ludzi umiera w wyniku kontaktu z chemikaliami. Według raportu Greenpeace "A Little Story About the Monsters In Your Closet - Raport", który podsumował testy toksykologiczne przeprowadzone na ubrankach dziecięcych znanych marek produkowanych między innymi w Chinach w większości z 80 próbek zostały przekroczone dopuszczalne normy zawartości substancji toksycznych. Ta sama organizacja ostrzegała niedawno, że w odzieży znanych marek znalazła substancje działające rakotwórczo, a także takie wpływające na gospodarkę hormonalną organizmu.

Najbliższe emisje

Reklama