⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Filmy podobne

środa, 23.09 00:00
środa, 23.09 02:05
czwartek, 24.09 00:00
czwartek, 24.09 23:00
-
-

Galeria

  • Tambora - wulkan, który zmienił świat
  • Tambora - wulkan, który zmienił świat

Historia

Tambora - wulkan, który zmienił świat

The Volcano That Changed the World

film dokumentalny, Francja, 2017, 52 min.

Ponad sto lat temu, 10 kwietnia 1815 roku, miała miejsce największa erupcja wulkaniczna w historii. Wulkan Tambora we wschodniej Indonezji stał się bezlitosnym zabójcą - w wyniku jego wybuchu zginęło ponad 117 tysięcy ludzi.

Okazało się, że konsekwencje wybuchu wulkanu były znacznie poważniejsze. Udowodniono, że erupcja mogła wpłynąć na ogromne zmiany klimatu. Przez trzy lata po tym wydarzeniu, na całym świecie zmagano się z ciężkimi warunkami pogodowymi i wieloma dramatycznymi konsekwencjami społecznymi tych kataklizmów: głodem w Chinach, klęską urodzaju w Kentucky w USA, która spowodowała zamieszki i wzrost przestępczości czy cholerą rozprzestrzeniającą się w Indiach. Dokument przedstawia wyniki prac wulkanologa Ralfa Gertissera i historyka Gillena d'Arcy Wooda, którzy połączyli siły, aby zrekonstruować następstwa tych dramatycznych wydarzeń: odszukać śladów zaginionej cywilizacji i zbadać, jaki wpływ miał wybuch wulkanu Tambora na zmiany klimatu.

Najbliższe emisje

Reklama