Historia

Tajne armie NATO

(NATO's Secret Armies

film dokumentalny, Włochy, 53 min.

W czasie zimnej wojny Europa Zachodnia szykowała się na inwazję Armii Czerwonej, szkoląc i uzbrajając tajne armie, mające w razie potrzeby walczyć na tyłach wroga. Do ataku nigdy nie doszło, ale sekretne jednostki wciąż czekały w gotowości. Gotowe podjąć się nowych, nie zawsze chlubnych zadań.

W roku 1990, tuż po opadnięciu żelaznej kurtyny premier Włoch Giulio Andreotti wyjawił istnienie tajnej armii o kryptonimie Gladio, która miała podjąć się walki podziemnej w sytuacji zajęcia Półwyspu Apenińskiego przez Rosjan lub ich sojuszników. Polityk powiedział wówczas także, że Gladio było zaledwie jedną z wielu podobnych formacji utworzonych w wielu miejscach na Zachodzie.

Przez lata ścisłą tajemnicą pozostawał fakt, że Brytyjczycy i Amerykanie werbowali ochotników w 20 różnych krajach, formując potężną siatkę sił militarnych niezależnych od jakichkolwiek rządów. Dopiero teraz na jaw wychodzą ciemne strony całego przedsięwzięcia i udział owych tajnych armii w krwawych zamach ekstremistycznych grup terrorystycznych na całym kontynencie. Ze wspomnień byłych terrorystów, żołnierzy Gladio, agentów CIA, dyplomatów, śledczych i prokuratorów wyłania się niepokojąca prawda o strategii, która być może praktykowana jest po dziś dzień.


CZYTAJ BLOGI PLANETE+

Najbliższe emisje

Reklama