⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Galeria

  • Tajemnice zwierząt.
  • Tajemnice zwierząt.
  • Tajemnice zwierząt.
  • Tajemnice zwierząt.
  • Tajemnice zwierząt.
  • Tajemnice zwierząt.
  • Tajemnice zwierząt.
  • Tajemnice zwierząt.
  • Tajemnice zwierząt.

 

Tajemnice zwierząt.

Tajemnice zwierząt. Tajemnice zwierząt. Tajemnice zwierząt. Bo Landin Japonia 2011

Wildlife

reżyser: Bo Landin

film dokumentalny, Japonia, 2011, 14 x 49 min.

Czternaście egzotycznych podróży w najodleglejsze zakątki świata, by podglądać życie zwierząt w ich naturalnym środowisku. Zdjęcia zrealizowane w formacie HD pozwalają w pełni delektować się pięknem dzikiej przyrody.

Odcinek 1. W centralnej części Ameryki Północnej, na dystansie 3 000 km, z północy na południe rozciąga się preria - ojczyzna amerykańskich bizonów. Choć niegdyś zamieszkiwało tu 60 milionów osobników, gatunek ten został w krótkim czasie niemal zupełnie wytrzebiony przez białego człowieka.

Odcinek 2. Wschodnioafrykańska sawanna jest jedynym miejscem na świecie, gdzie obok siebie żyje kilka gatunków wielkich kotów. Obfitość pokarmu sprawia, że znajdujące się na szczycie łańcucha pokarmowego lwy, lamparty i gepardy mogą przetrwać w tej niezmierzonej krainie traw. Odcinek opowiada nie tylko o największych drapieżnikach sawanny, ale również o ponad stu gatunkach roślinożerców zamieszkujących ten region Afryki.

Odcinek 3. Lasy Yanbaru na wyspie Okinawa są nazywane ewolucyjną kapsułą czasu. W tym pierwotnym środowisku właściwie nie występowały zwierzęta mięsożerne. Ostatnio, po raz pierwszy od 30 lat, zaobserwowano tu szczura Tokudaia muenninki, uważanego za wymarłego.

Odcinek 4. Realizatorzy spędzili ponad rok we wschodniej części japońskiej wyspy Hokkaido, niedaleko wybrzeża Morza Ochockiego. Obserwowali życie lisiej rodziny, w skład której wchodzą dwie matki i gromadka dziesięciu szczeniąt. Owocem pracy ekipy jest poruszająca historia o przetrwaniu, determinacji i sile rodzinnych więzi.

Odcinek 5. Mrówki koczujące to najbardziej przerażające stworzenia zamieszkujące równikowy las Ekwadoru. Hordy małych wojowników tworzą niepokonaną armię, której nic nie jest w stanie się oprzeć. Napotykając swoje ofiary, rozczłonkowują je i znoszą poćwiartowane szczątki do mrowiska. Kiedy wyczerpią zapasy żywności na swoim terytorium, rozpoczynają marsz w celu założenia nowego siedliska, chroniąc przy tym swoją królową.

Odcinek 6. Ratel z pustyni Kalahari w Afryce jest oficjalnie wymieniany w Księdze Rekordów Guinessa jako najbardziej nieustraszone zwierzę na świecie. Zgodnie ze swoją reputacją ta mała bestia z wrodzonym spokojem pożera jadowite węże. Nie cofa się nawet przed konfrontacją z lwem. Zaspokaja głód i pragnienie czyniąc swoim pożywieniem wszystko, co zdoła chwycić w pazury.

Odcinek 7. Na pustynnych obszarach Namibii można spotkać dziwnie wyglądające drzewa pokryte olbrzymimi kępami wysuszonej trawy. To największe ptasie gniazda na świecie. W tych ważących prawię tonę "apartamentowcach" może mieszkać nawet 300 osobników.

Odcinek 8. Na Borneo potrafią latać nie tylko ptaki i owady. Umiejętność szybowania wykształciły również niektóre płazy, gady i ssaki. Fotografik Tadashi Shimada podjął się ambitnego wyzwania uchwycenia ich w locie.

Odcinek 9. Japońskie ogrody słyną z niezwykłego piękna i prostoty. Ostatnio zwraca się również uwagę na ich ważną funkcję - rolę ekosystemu dla miejscowej przyrody. Ogród przy świątyni Honen-in w Kioto jest schronieniem dla wielu gatunków zwierząt i roślin żyjących tu w harmonijnej wspólnocie.

Odcinek 10. Nowa Gwinea jest rajem "tańczących" ptaków. Cieszą się tu obfitością pożywienia i nie mają naturalnych wrogów. Życie w tak sprzyjającym środowisku pozwoliło im wykształcić wiele interesujących zwyczajów godowych. Widowiskowy taniec altannika złotokryzego przeszedł nawet do legendy znanej jedynie rdzennym mieszkańcom wyspy.

Odcinek 11. Na wybrzeżach Omanu pustynia łączy się z morzem. Na dystansie 25 kilometrów wzdłuż linii wybrzeża można dostrzec tam niezliczone kopce piasku. Usypują je kraby wabiące samice. Samiec, który wybuduje najwyższą budowlę, będzie miał największe szanse u płci przeciwnej. Który z nich zostanie zwycięzcą tej miłosnej konkurencji?

Odcinek 12. Wiele gatunków naczelnych jest spotykanych jedynie na Madagaskarze. Jednymi z najbardziej intrygujących są sifaki. Małpiatki te poruszają się w pozycji wyprostowanej. Skacząc na tylnych kończynach przemieszczają się w bok. Twórcy filmu starają się wyjaśnić, dlaczego te zwierzęta wykształciły tak nietypowy rodzaj ruchu.

Odcinek 13. Twórcy w Japonii poznają zwyczaje błotniaka wschodniego. Ten drapieżny ptak z rodziny jastrzębiowatych jest prawdziwym mistrzem polowania. W pogoni za ofiarą potrafi efektywnie wykorzystywać zarówno swoje walory łowieckie, jak i warunki środowiskowe.

Odcinek 14. Kinkażu, ssak z rodziny szopowatych zamieszkuje dziewiczą dżunglę Ameryki Środkowej. Mały drapieżnik żyje w koronach drzew, poruszając się zwinnie na wysokości 30 metrów ponad ziemią. Podczas pory suchej, gdy nie ma jego ulubionych fig, żywi się nektarem kwiatów drzewa balsa. Ostatni odcinek serii to nie tylko opowieść o kinkażu, ale również o innych rzadkich zwierzętach - mieszkańcach równikowego lasu.

Najbliższe emisje

Reklama