⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

TAJEMNICE PARYSKIEGO DISNEYLANDU

reżyser: Annabelle Waller

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2000, 50 min.

Już od dziesięciu lat można zwiedzać położony pod Paryżem park rozrywki Disneyland. Podobno każdego roku jego bramy przekracza około 12,5 miliona gości. Kiedy wejdą do środka, bawią się wśród dekoracji z rysunkowych filmów Disneya.

Budowa paryskiego Disneylandu rozpoczęła się w 1988 roku. Spotkała się z dużym sprzeciwem części Francuzów, którzy obawiali się, że amerykański park rozrywki zaszkodzi ich tradycji i wartościom. Kiedy w 1992 roku otwarto Disneyland, okazało się, że nie cieszy się on takim zainteresowaniem, jakiego oczekiwano. Dyrekcja parku zorientowała się, że Europejczycy mają inne gusta niż Amerykanie - na przykład chcą większej ilości restauracji z miejscami siedzącymi i krytych ścieżek spacerowych. Po wprowadzeniu pewnych zmian, paryski Disneyland zaczęło odwiedzać więcej gości. Park położony jest na 57 hektarach ziemi. Jego teren podzielony jest na 5 "krain". Autorzy dokumentu starają się przedstawić Disneyland nie tylko z punktu widzenia zwiedzającego, ale rozmawiają także z jego pracownikami - szefami, ogrodnikami, inżynierami, charakteryzatorami i osobami odgrywającymi postacie z bajek. Realizatorzy zastanawiają się także, dlaczego tematyczny park rozrywki jest tak chętnie odwiedzany.

Najbliższe emisje

Reklama