TAJEMNICE HOLLYWOOD

reżyser: Philip Day

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2002, 50 min.

Co wpływa na to, że film okazuje się sukcesem, albo ponosi porażkę? Scenariusz, aktorzy, efekty specjalne, czy też promocja? A może po prostu szczęśliwe zrządzenie losu lub pech? Na pytania te próbują odpowiedzieć autorzy dokumentu, którzy spotkali się z hollywoodzkimi "wyjadaczami".

Hollywood to duże przedsiębiorstwo, które zarabia ogromne pieniądze na konkurujących ze sobą produktach. Dokument przedstawia sposób funkcjonowania tego giganta show - biznesu. Widzowie mają okazję poznać proces realizacji filmów - od pomysłu aż do premiery. W obfitującym w anegdoty dokumencie wykorzystano wypowiedzi takich gwiazd kina jak Pierce Brosnan, Oliver Stone, Ridley Scott, czy Helena Bonham - Carter.

Pierwsza część dokumentu opowiada ogólnie o produkcji filmów fabularnych. Realizatorzy omawiają ten proces posługując się przykładami - znalazły się wśród nich znane obrazy, które odniosły finansowy sukces. W filmie można zobaczyć takie postacie, jak Wes Craven (reżyser), Jon Landau (producent), Bill Mechanic (kiedyś zajmował dyrektorskie stanowisko w Twientieth Century Fox), Ridley Scott (reżyser), Bryan Singer (reżyser).

W drugiej części filmu fachowcy opowiadają, jak trudne może być zrealizowanie filmu. Najpierw należy zdobyć pieniądze, a potem trzeba stawić czoło członkom ekipy, którzy nie zawsze potrafią zgodnie współpracować ze sobą. Kaprysy aktorów mogą doprowadzić nawet do znaczących zmian na planie zdjęciowym. W Hollywood mówi się, że to gwiazdy "sprzedają" film, więc producenci na ogół spełniają ich życzenia. Kiedy kręcono "Gladiatora" Russel Crowe spowodował, że zrezygnowano ze scenarzysty Johna Logana. Denzel Washington przyznaje, że czasem producenci dają mu scenariusz do przeczytania, zanim zatrudnią reżysera i proszą go sugestie w tej sprawie. Jednak udział znanych aktorów, choć ważny, nie gwarantuje filmowi sukcesu. Dokument przytacza przykłady produkcji, które mimo gwiazdorskiej obsady, okazały się porażką. W drugiej części "Tejmnic Hollywood" wystąpili, między innymi: Pierce Brosnan (aktor), Ben Stiller (aktor), Oliver Stone (reżyser), Denzel Washington (aktor), Bruce Willis (aktor).

Trzecia część dokumentu koncentruje się na premierze i promocji filmu fabularnego. Hollywoodzcy producenci ze szczególnym napięciem oczekują pierwszego weekendu po wprowadzeniu obrazu do kin. Oglądalność z tego okresu jest w amerykańskim środowisku filmowym miarą sukcesu. Wytwórnie oczekują najwięcej od letnich premier. To głównie one zasilają ich budżety. Aby osiągnąć jak największy sukces kasowy, studia wydają ogromne pieniądze na reklamę. Tym razem przed kamerą występują: Tim Bevan (producent), Helena Bonham - Carter (aktorka), Nicolas Cage (aktor) i Simon West (reżyser).

Najbliższe emisje

Reklama