⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Filmy podobne

czwartek, 24.09 00:00
czwartek, 24.09 23:00
sobota, 26.09 01:50
poniedziałek, 28.09 00:45
-
-

Galeria

  • Tajemnice Herhora
  • Tajemnice Herhora
  • Tajemnice Herhora
  • Tajemnice Herhora

Historia

Tajemnice Herhora

Tajemnice Herhora Tajemnice Herhora Tajemnice Herhora Sławomir Malinowski Polska 2010

reżyser: Sławomir Malinowski

dokumentalny, Polska, 2010, 50/53 min.

"Tajemnice Herhora" to dwuodcinkowa seria dokumentalna o Misji Skalnej prof. Andrzeja Niwińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego. Epopeja o poszukiwaniu grobowca faraona Herhora w Deir El-Bahari na półce skalnej położonej 100 metrów nad świątynią Hatszepsut. Od 1999 roku trwają tam intensywne prace wykopaliskowe.

Zdjęcia do filmu były realizowane w lutym 2009 roku podczas kolejnego, dziesiątego sezonu badawczego, który... się nie odbył. Na przeszkodzie stanęły decyzje władz egipskich, które po przyjeździe członków Misji do Egiptu zablokowały rozpoczęcie prac. Mimo to, a może właśnie dlatego, ekipie filmowej udało się pokazać wszystkie wcześniejsze odkrycia potwierdzające przypuszczenia prof. Niwińskiego o istnieniu w tym niezwykłym miejscu grobowca faraona Herhora. Zostały one dokładnie objaśnione i pokazane na tle pełnej magii scenerii Teb Zachodnich, majestatycznego gebla i rozciągających się u jego stóp świątyń Mentuhotepa, Hatszepsut i Totmesa III.
Pierwsza część serii ukazuje historię Misji Skalnej, druga poświęcona jest grobowcom, którymi usiany jest gebel tebański. Ekipa filmowa odwiedziła m.in.: Drah Abu el-Naga, gdzie w 1914 roku odkryto ciekawy grobowiec, do którego wejście znajduje się pod dużym kamieniem. Howard Carter (odkrywca grobowca Tutanchamona) twierdzi, że jest to miejsce spoczynku Amenhotepa I. Widzowie zobaczą też wykuty wysoko w pionowej ścianie Babel Młalaki, czyli grób zawieszony. Inni nazywają go Babel Melek, co znaczy grób królewski. Został wykonany we wczesnej XVIII dynastii, prawdopodobnie dla kogoś z rodziny królewskiej. Pokazano także grób wysokiego urzędnika dworskiego z czasów króla Mentuhotepa z XI dynastii - Meketre. W 1920 roku ekspedycja Herberta Winlocka odkryła w nim 24 unikatowe drewniane modele. Jest to swego rodzaju trójwymiarowy obraz sprzed 40 wieków, przedstawiający codzienne życie starożytnych Egipcjan.
Uroku i tajemniczości całości serii dodają oryginalne hymny staroegipskie, a także niezwykła muzyka.

Tajemnice Herhora: U wrót Teb stubramnych (1/2)
Tajemnice Herhora: Między grobowcami (2/2)

Film z cyklu: NASZA PLANETA

Najbliższe emisje

Reklama