Tajemnice Doliny Nilu

reżyser: Władysław Jurkow

film dokumentalny, Polska, 2007, 3 x 30 min.

Fascynująca podróż z biegiem Nilu od Chartumu do Aleksandrii. Wyprawa w głąb czasu, śladami legendarnych królestw i zaginionych cywilizacji. Ekipa filmowa przedstawia sensacyjne odkrycia polskich archeologów, którzy od blisko pół wieku pracują w Dolinie Nilu.

Pierwszy odcinek przedstawia historię starożytnej Nubii, królestwa, które swoim zasięgiem obejmowało obszar między I a VI kataraktą. Podróż z biegiem najdłuższej afrykańskiej rzeki zaczyna się w stolicy Sudanu - Chartumie, gdzie Nil Biały łączy się z Nilem Błękitnym w jeden nurt. Chartum to okazja do zapoznania się z dziedzictwem duchowym i historycznym największego kraju Afryki. W rejonie IV katarakty, gdzie powstaje wielka tama, naukowcy z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku biorą udział w międzynarodowej akcji ratowania zabytków. Na obszarze, który wkrótce zostanie zalany wodami Nilu, polscy archeolodzy ratują przed zatopieniem bezcenne zabytki prehistorycznych kultur. Wizyta w Banganarti i Starej Dongoli pozwala zapoznać się z historią Makurii, największego chrześcijańskiego królestwa w Afryce. Misje archeologiczne z Uniwersytetu Warszawskiego kontynuują dziś dzieło prof. Kazimierza Michałowskiego, który odkryciem katedry w Faras dał początek nubiologii - nowej dziedzinie nauki poświęconej starożytnej Nubii. Zdjęcia zrealizowane w Meroe, Jebel Barkal i Kermie ukazują zabytki z różnych okresów w historii tego kraju. Sudańska wędrówka kończy się w Wadi Halfie, skąd starożytnym szlakiem karawan ekipa filmowa udaje się do Egiptu.

Odcinek 2 mówi o historii największej cywilizacji starożytnej. Opowieść zaczyna się od wizyty na Elefantynie, zwanej Południową Bramą Egiptu. Wyspa na Nilu od czasów prehistorycznych była miejscem kultu bóstw związanych z rzeką, od której zależało życie Egiptu. Polski ślad w dzisiejszym Asuanie związany jest ze świątynią Ramzesa II w Abu Simbel. W latach 60. prof. Michałowski kierował międzynarodową akcją przeniesienia świątyni na teren położony nad poziomem jeziora Nasera. W starożytnych Tebach ekipa filmowa odwiedziła archeologów pracujących w świątyni Hatszepsut. Polscy naukowcy od wielu lat odkrywają tajemnice jednej z najbardziej zagadkowych postaci Egiptu. Hatszepsut - kobieta faraon, skazana przez swego następcę na wymazanie z historii, dzięki polskim archeologom wróciła na panteon egipskich władców. W Sakkarze prof. Karol Myśliwiec przedstawia swoje najnowsze odkrycia na cmentarzysku z czasów Starego Państwa, a w grobowcu wezyra Meref - Nebefa widzowie poznają historię najważniejszego dostojnika na dworze faraona Tetiego.

W odcinku 3 w Kairze widzowie uczestniczą w spotkaniu z polskimi archeologami, a następnie odwiedzają Mukattam, dzielnicę zwaną Miastem Śmieciarzy. W dawnych kamieniołomach zamieszkali wypędzeni z centrum Kairu Koptowie - egipscy chrześcijanie. Ponad 40 tysięcy mieszkańców tej dzielnicy utrzymuje się głównie z utylizacji śmieci. Wśród nich pracuje Mariusz Dybich, niedoszły salezjanin, który na zamówienie koptyjskiego kościoła wykonuje rzeźby na skałach otaczających tamtejszy klasztor. Ponadto wizyta na słynnym bazarze Khan al Khalili, w koptyjskich kościołach i kairskich meczetach pozwala przybliżyć atmosferę stolicy dzisiejszego Egiptu. W Delcie Nilu archeolodzy z Krakowa i Poznania odkrywają osadę z czasów początku państwa egipskiego. Znalezione przez nich wizerunki władców z okresu predynastycznego uznane zostały za jedną z największych sensacji archeologicznych ostatnich lat. Ich prace rzucają nowe światło na najstarszy okres w historii państwa egipskiego. Podróż z biegiem Nilu kończy się na ujściu rzeki do Morza Śródziemnego w Rashid i wizycie w misji archeologicznej w Aleksandrii. W centrum miasta założonego przez Aleksandra Macedońskiego polscy archeolodzy odkryli fragment rzymskiej dzielnicy starożytnej metropolii. Kompleks zabudowań mieszkalnych, łaźnie i audytoria najstarszego na świecie uniwersytetu dają wyobrażenie o tym, jak wyglądało życie mieszkańców dawnej Aleksandrii.

CZYTAJ BLOGI PODRÓŻNICZE PLANETE+

Najbliższe emisje

Reklama