⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Nauka i technika

TAJEMNICA ŹRÓDEŁ NILU

Le mystere des sources du Nil

reżyser: Stephane Begoin

film dokumentalny, Francja, 2003, 52 min.

Realizatorzy filmu zabierają widzów na wielką wyprawę śladami dziewiętnastowiecznych podróżników, którzy latami poszukiwali źródeł najdłuższej rzeki na Ziemi. Poznajemy przygody Speke'a, Burtona, Barkera, Stanleya i Livingstone'a, którzy, kierowani wielkimi ambicjami i ciekawością, niestrudzenie stawiali czoła kolejnym wyzwaniom, przeszkodom i chorobom.

Pod koniec XVIII wieku zarówno zwykłych ludzi jak i naukowców fascynowały białe plamy na mapie Czarnego Lądu. Rysując biegi afrykańskich rzek kartografowie nieraz byli zdani jedynie na własną wyobraźnię. Na początku kolejnego stulecia zainteresowanie geografią i odkrywaniem egzotycznej przyrody wzrosło tak bardzo, że naukowcy coraz częściej decydowali się na wyprawy do Afryki. Dla wielu z nich prawdziwą obsesją stało się poszukiwanie źródeł Nilu. Rozwikłanie tej zagadki zajęło im 20 lat.

Najbliższe emisje

Reklama