Galeria

  • TAJEMNICA DEVY
  • TAJEMNICA DEVY

 

TAJEMNICA DEVY

The Secret Of Deva

reżyser: Anca Miruna Lazarescu

film dokumentalny, Niemcy/Rumunia, 2007, 58 min.

Deva jest miastem położonym nad rzeką Maruszą w południowej Transylwanii. Słynie z tego, że znajdują się tam ruiny legendarnej XIII-wiecznej fortecy oraz szkoła, w której już od wielu lat trenują kolejne pokolenia mistrzyń świata w gimnastyce artystycznej.

O zdobyciu mistrzostwa marzą dwie bohaterki filmu - 8-letnia Pitic i 9-letnia Malina. Od 6-ego roku życia dziewczynki mieszkają w Devie, każdy dzień poświęcając na ciężkie ćwiczenia, a zaledwie dwa popołudnia w tygodniu na zabawę. Obserwujemy ich codzienne życie i towarzyszymy im aż do ich najważniejszego życiowego sprawdzianu, jakim są ogólnopaństwowe zawody w gimnastyce artystycznej. Widzimy, jak dziewczynki się zmieniają i powoli przystosowują do życia w świecie, którym rządzą surowe i często okrutne zasady. Film jest także niezwykłą, pełną ciepłego humoru opowieścią o dorastaniu, o marzeniach i ciężkiej drodze, jaką czasem trzeba przejść, aby móc je spełnić.

Dokument zdobył Nagrodę Best Newcomer na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Studenckich w Poczdamie 2007, Nagrodę Publiczności dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na FF w Trieście 2008 oraz specjalne wyróżnienie Jury w kategorii THE MAGIC HOUR na FF PLANETE DOC REVIEW 2008 za: "pokazanie, jak dwie dziewczynki, dorastające w ubogim środowisku, starają się spełniać swoje marzenia. Ich długa i trudna walka jest filmowana z dobrego dystansu: zimnym okiem i ciepłym sercem".

Najbliższe emisje

Reklama