⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Historia

TADEUSZ KUTRZEBA

reżyser: Maciej Sieński

film dokumentalny, Polska, 1982, 30 min.

Reżyser Maciej Sieński, odznaczony 16 medalami i odznaczeniami państwowymi, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem "Za Udział w Wojnie Obronnej 1939", zrealizował film dokumentalny o wybitnym generale - Tadeuszu Kutrzebie.

Maciej Sieński, współzałożyciel i jeden z pierwszych wykładowców Łódzkiej Szkoły Filmowej, zrealizował blisko 70 filmów dokumentalnych, w większości historycznych, których bohaterami byli m.in. Tadeusz Kościuszko i gen. Edward Rydz - Śmigły. W jego dorobku nie brakuje także pozycji poświęconych Holocaustowi, polskiej pomocy Powstańcom Getta czy II Armii WP.

Czarno-biały dokument "Tadeusz Kutrzeba" poświęcony jest generałowi Wojska Polskiego i historykowi, Tadeuszowi Kutrzebie - szefowi sztabu armii północno-wschodniej podczas wojny bolszewickiej w 1920 roku, a później zastępcy Szefa Sztabu Generalnego. Film przybliża jego działalność wojskową w okresie międzywojennym, a także ukazuje jego obowiązki jako dowódcy Armii Polskiej w czasie kampanii wrześniowej.

Najbliższe emisje

Reklama