Filmy podobne

Galeria

  • Szpieg z Placu Paryskiego
  • Szpieg z Placu Paryskiego
  • Szpieg z Placu Paryskiego
  • Szpieg z Placu Paryskiego
  • Szpieg z Placu Paryskiego

Historia

Szpieg z Placu Paryskiego

Szpieg z Placu Paryskiego Szpieg z Placu Paryskiego Szpieg z Placu Paryskiego Scott Christianson, Egmont R. Koch Niemcy 2011

The Spy From Pariser Platz

reżyser: Scott Christianson, Egmont R. Koch

dokument, Niemcy, 2011, 52 min.

niemieckich obozach koncentracyjnych? Jakie były powiązania między niemieckim koncernem IG Farben, a amerykańskim DuPontem? Jaka była rola Erwina Respondka w przekazaniu Aliantom tajemnicy cyjanowodoru i dlaczego owi Alianci nic z tą informacją nie zrobili?

3 września 1941 roku SS przeprowadziło tajny eksperyment w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Kilkuset jeńców wymordowano przy użyciu Cyklonu B, granulatu, który uwalnia bardzo toksyczny cyjanowodór. Kilka tygodni później w willi nad jeziorem Czterech Kantonów w Szwajcarii przedstawiciel niemieckiego koncernu IG Farben spotkał się z amerykańskimi kurierami i przekazał im tajne dokumenty zawierające informacje o produkcji Cyklonu B.

Amerykański dziennikarz Scott Christianson i jego niemiecki kolega Egmont R. Koch szukają odpowiedzi na pytanie czy Amerykanie od samego początku wiedzieli o eksperymencie w Auschwitz-Birkenau. Ich dokument opowiada niesamowitą historię niemieckiego konsultanta ds. ekonomicznych, Erwina Respondka, który brał udział w rozmowach w sprawie Cyklonu B prowadzonymi pomiędzy IG Farben i amerykańskim koncernem DuPont.

Najbliższe emisje

Reklama