Filmy podobne

sobota, 16.12 17:55
niedziela, 17.12 17:55
niedziela, 17.12 21:00
poniedziałek, 18.12 12:00
-
-

Historia

Skandymania

Skandymania Skandymania Skandymania Neil Ferguson Wlk. Brytania 2014

Scandimania

reżyser: Neil Ferguson

miniseria dokumentalna, Wlk. Brytania, 2014, 3x52 min.

Hugh Fearnley-Whittingstall, gwiazda programów z cyklu "River Cottage" emitowanych na antenie Kuchni+, odwiedza Szwecję, Danię i Norwegię chcą przekonać się, czemu Skandynawia niezmiennie i powszechnie nas fascynuje.

Trzyczęściowa miniseria dokumentalna poświęcona jest w całości kulturze, krajobrazom, architekturze i kuchni Skandynawii. Hugh Fearnley-Whittingstall zabiera widzów w podróż po Szwecji, Danii i Norwegii.

Szwecja jest międzynarodową twarzą Skandynawii, a marki wywodzące się z niej takie jak Ikea czy Volvo znane są na całym świecie. Podobnie jak zespół ABBA i wódka Absolut. To kraj, w którym rodzicom przysługuje 16 miesięczny urlop rodzicielski, a dzieci od 3 roku życia chodzą do "leśnych szkółek", aby obcować z naturą. Hugh przypatruje się z bliska szwedzkiemu modelowi życia.

Podczas pobytu w Danii Fearnley-Whittingstall ma okazję uczyć się gotowania od jednego z najlepszych szefów kuchni - René'go Redzepi ze słynnej restauracji "Noma". Hugh poznaje również Bjarke Ingelsa, znanego duńskiego architekta, z którym omawia ideę zrównoważonego rozwoju. Prowadzący odwiedza również wyspę Samsø leżącą na Cieśninie Kattagat, na której znajdują się liczne farmy wiatrowe, zasilające energią wszystkie urządzenia i budynki na wyspie. Dzięki nim emisja CO2 na Samsø wynosi 0%. Norwegia, kiedyś uznawana za najbiedniejsze skandynawskie państwo, obecnie jest najbogatszym z krajów odwiedzanych przez Hugh. W dużej mierze jest to spowodowane znajdującymi się na jej terenach olbrzymimi złożami ropy naftowej.

Bogactwo naturalne Norwegii sprawiło, że jej rząd dysponuje obecnie 760000000000 dolarami funduszu rezerwowego. Prowadzący odkrywa przed widzami wyjątkowy kraj, którego ukształtowanie pozwala na produkowanie 99% energii elektrycznej z elektrowni wodnych.

Najbliższe emisje

Reklama