Filmy podobne

sobota, 20.01 23:00
środa, 24.01 02:00
piątek, 26.01 23:35
-
-

Galeria

  • Seks w kulturze Zachodu
  • Seks w kulturze Zachodu
  • Seks w kulturze Zachodu
  • Seks w kulturze Zachodu
  • Seks w kulturze Zachodu
  • Seks w kulturze Zachodu
  • Seks w kulturze Zachodu
  • Seks w kulturze Zachodu
  • Seks w kulturze Zachodu

Hit Planete+

Seks w kulturze Zachodu

Seks w kulturze Zachodu Seks w kulturze Zachodu Seks w kulturze Zachodu Chris Granlund Wielka Brytania 2015

Sex and the West

reżyser: Chris Granlund

dokument, Wielka Brytania, 2015, 50 min.

Historia pojmowania seksu w kulturze chrześcijańskiej. 20. wieków dyskusji, dogmatów, zakazów i walki o wolność obyczajów.

W pierwszej części trzyodcinkowej serii profesor Diarmaid MacCulloch z Uniwersytetu Oksfordzkiego sprawdza jak chrześcijaństwo ukształtowało zachodnie podejście do kwestii seksu, płci i seksualności. MacCulloch podróżuje z Izraela do Grecji, Włoch i Irlandii pokazując jak chrześcijanie zmieniali swój stosunek do seksu, traktując go najpierw jak biologiczną konieczność, potem przyjemność i na końcu jak grzech. Mimo, że Jezus Chrystus powiedział bardzo niewiele o seksie chrześcijaństwo szybko uplasowało celibat na szczycie swoich ideałów i odwróciło się od niebezpiecznego seksu.

W kolejnym odcinku profesor wyrusza z Anglii do Niemiec i Włoch, gdzie wyjaśnia w jaki sposób kościół chrześcijański w XI wieku przejął kontrolę nad ceremonią małżeństwa, obracając obyczaj cywilny w święty obrzęd i sakrament. W ostatnim epizodzie serii MacCulloch przybliży widzom jak w ciągu ostatnich 300 lat chrześcijaństwo i kultura zachodnia zaczęły się drastycznie rozmijać w sprawach płci i seksu. Oświecenie zachęciło ludzi do kwestionowania autorytetu Kościoła. Pod koniec XVII wieku prostytucja i homoseksualizm otwarcie rozkwitły w miastach na Zachodzie. W tym samym czasie nowe formy protestantyzmu zaczęły się rozwijać i kwestionować tradycyjne nauki Kościoła chrześcijańskiego.

W epoce wiktoriańskiej seks stał się przedmiotem badań niektórych naukowców. Niektórzy myśliciele chrześcijańscy zaczęli kwestionować status quo seksu. Josephine Butler, wiktoriańska feministka, walczyła w imieniu prostytutek, a biskup Jan Colenso twierdził, że afrykańscy konwertyci powinni mieć prawo do życia w poligamii. W połowie XX wieku część chrześcijan uczestniczyła w kampaniach popierających depenalizację homoseksualizmu, a część szydziła z tych prób. Przywódcy w Watykanie naciskali na konserwatywne rozwiązania: potępienie rozwodów, homoseksualistów i antykoncepcji. Skandale seksualne w ostatnich latach pogrążyły Kościoły zarówno chrześcijańskie, jak i protestanckie. Czy w związku z tym Kościół może jeszcze nauczać świecki świat o tym czym jest seks?

Najbliższe emisje

Reklama