⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

SAMOTNA PLANETA: CENTRALNA AZJA - KIRGISTAN I UZBEKISTAN

reżyser: Jeremy Lovering

serial dokumentalny, Wlk. Brytania, 1995, 46 min.

Relacja z wyprawy do samego serca centralnej Azji, na teren Kirghistanu i Uzbekistanu.

W podróż wyrusza Ian, niezmordowany podróżnik i poszukiwacz przygód.

Pierwszym etapem jest Uzbekistan. Policja często kontroluje zezwolenia i wymagane wizy. Nawet przy pięćdziesięciostopniowym upale najczęściej kupowanym produktem jest tu czapka z baraniej wełny. Ian zwiedza Bucharę, miasto, którego chlubą jest wspaniały meczet. Od momentu uzyskania przez Uzbekistan niezależności, wrócono wolność odprawiania modlitw w tej świątyni. Amerykański dolar jest tu mile widzianym środkiem płatnicznym. Menu stanowi wyłącznie baranina, a monotonię pustyni zakłócają jedynie olbrzymie pola bawełny. Nocleg Iana wypada w Samarkandzie. W ciągu ostatniego stulecia, z dawnej stolicy jedwabnego szlaku, stała się ona miastem nowoczesnych budynków i samochodów.

Drugi etap podróży stanowi Kirghistan. Bohater filmu, podziwia góry, których szczyty sięgają 7 000 metrów. Dzięki wynajętym helikopterom, za jedyne 150 USD, może odkrywać całkowicie niedostępne górskie szlaki. W małym miasteczku w Kirgizji, Iana zaproszono na poczęstunek. Posiłek stanowi głowa barana, którą podróżnik musi zjeść w całości - łącznie z oczami!

Najbliższe emisje

Reklama