⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

SAMOTNA PLANETA: AFRYKA ZACHODNIA: BENIN, BURKINA FASO I MALI

reżyser: Kirshna Govender

serial dokumentalny, Wlk. Brytania, 1996, 46 min.

Podróż do trzech krajów, dawnych kolonii francuskich: Beninu, Burkiny Faso i Mali. Zaskakujące połączenie kultur arabskiej i afrykańskiej oraz religii muzułmańskiej.

Benin uzyskał niepodległość w 1960 roku. Swoją złą sławę zawdzięcza handlowi niewolnikami z wybrzeży zachodniej Afryki, którzy trafiali następnie do obu Ameryk. Czarna magia jest obecna nawet w stolicy kraju, Kotonu. To z tego miasta wyruszamy na północ Beninu, aby z stamtąd udać się do Burkiny Faso.

Kraj ten przeżył krwawą rewolucję towarzyszącą uzyskaniu niepodległości. Nadal stolica Burkiny Faso, Wagadugu, pozostaje pod silnymi wpływami francuskimi. Zwiedzamy kolorowy targ i uczestniczymy w wyścigach wielbłądów.

Mali jest największym, ale też najbiedniejszym krajem zachodniej Afryki. Pustynia zajmuje tu coraz większe obszary. Możemy uczestniczyć w "Święcie Maski" - festiwalu organizowanym przez plemię Dogon, co roku w okresie pomiędzy kwietniem a majem, ku czci zmarłych i jako ofiara za przyszłe plony. Ostatni etap podróży wypada w Tombouctou, na granicy z Saharą. Tombouctou jest miastem założonym w XII-ym wieku. Dawniej słynęło z handlu solą.

Najbliższe emisje

Reklama