SALVADOR DALI

reżyser: Mike Ribb

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 1997, 50 min.

Dwuczęściowy dokument poświęcony życiu i twórczości Salvadora Dali. Narratorem niniejszego filmu jest Ian Gibson, autor biografii wielkiego malarza (wydanej w 1997 roku). Dali był po Picasso bodaj najsławniejszym artystą XX wieku.

Pierwsza część obrazu przenosi nas do Figueres, miasta w Katalonii, gdzie Dali przyszedł na świat w 1904 roku. Odcinek kończy się w momencie, gdy wydziedziczony przez ojca postanowił opuścić Katalonię. Poznajemy sytuację rodzinną artysty, jego miłość do matki i konflikty z dominującym ojcem. W tym okresie nawiązała się także przyjaźń z Ramonem, przyjacielem Picassa. Będąc na studiach na uniwersytecie w Madrycie Dali poznał Bunuela i Frederico Garcia Lorca. Zainteresował się także dziełem "ojca surrealizmu", Bretona. Kiedy po raz pierwszy wyjechał do Paryża miał okazję spotkać Picassa. To właśnie w stolicy Francji nakręcił surrealistyczny film (Un chien Andalou), we współpracy z Bunuelem. Wkrótce przyszła pora na kolejną produkcję filmową zatytułowaną L'Age d'or. Film został zdjęty z afiszy po zaledwie sześciu projekcjach. W roku 1929 Dali spotkał Galę, swoją przyszłą żonę.

Druga część ukazuje Salvadora Dali u szczytu sławy. Już jako uznany artysta wyjechał on z Galą do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkał przez osiem lat. Film kończy się analizą ostatnich lat życia Dalego, posiadającego ogromną sławę i cieszącego się międzynarodową renomą, które paradoksalnie odwróciły się przeciwko niemu. Doszło do tego, że Dali próbował ukryć się przed światem. Zginął podczas pożaru w zamku, który kupił Gali.

Najbliższe emisje

Reklama