⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

SALVADOR DALI I JEGO KINO

Cinema Dali

reżyser: Xavi Figuera

dokument, Francja/Hiszpania, 2003, 52 min.

Salvador Dali (1904-1989) to jedna z najbardziej niekonwencjonalnych postaci XX wieku. Surrealistyczny malarz, niepoprawny samotnik, jeden z niewielu, którym udało się w takim stopniu połączyć uznanie ekspertów i sukces komercyjny.

Artysta kojarzony był z ekscentrycznym stylem życia i licznymi skandalami obyczajowymi. Ale publiczności mniej znana jest twarz Dalego - filmowca. Francusko - hiszpański dokument prezentuje nie pokazywane wcześniej publicznie krótkie filmy artysty, przy których Dali pracował jako reżyser, operator i często jedyny aktor. Wszystkie projekty filmowe przesiąknięte są dobrze znanym z jego dzieł malarskich klimatem surrealizmu. Hiszpański malarz nierzadko uczestniczył też w podobnych przedsięwzięciach swoich przyjaciół - reżyserów. Widzowie kojarzą go najczęściej z legendarnymi dziełami Luisa Bunuela: "Pies andaluzyjski" (współpracował przy tworzeniu scenariusza) i "Złoty wiek". Na premierze tego ostatniego bojownicy skrajnej prawicy przerwali pokaz i zdewastowali kino. Ale Dali współpracował też z tak krańcowo różnymi twórcami, jak Alfred Hitchcock (opracował sekwencję snu w filmie "Urzeczona") czy Walt Disney. Z tym ostatnim miał zrealizować film jeszcze w latach 40., ale przedsięwzięcie doszło do skutku dopiero po śmierci obu artystów - Dominique Monfery na podstawie scenariusza Dalego, szkiców i archiwalnych zdjęć zrealizował krótkometrażowy film nominowany w ubiegłym roku do Oscara. Reżyser Xavi Figuera przygotował swój dokument we współpracy z Salvador Dali Foundation, korzystając z jej bogatych zasobów archiwalnych. Zdjęcia współczesne wzbogacone są o filmy malarza oraz te, przy których pracował.

Najbliższe emisje

Reklama